Cíl kursu: Osvojení obecně psychologických poznatků a získání vhledu do současného psychologického myšlení.
Obsah kursu: Výklad obecně psychologických poznatků je podáván pluralisticky, s akcentem na vystižení syntetizujících tendencí v psychologickém poznání. Přednáška je rozdělen do tří částí:
První část (cca 4 přednášky) je zastoupena úvodními tématy, v nichž je vymezen předmět obecné psychologie, její metody, cíle a zařazení do systému psychologických vědních disciplin. Součástí úvodu je též výklad základních předmětných kategorií obecné psychologie (psychika, vedomí, nevědomí, prožívání, osobnost, chování, činnost), povaha obecně psychologických zákonitostí a učení o determinaci psychiky. Stručně je pojednáno o výzkumných projektech a metodách základního výzkumu, jakožto prostředcích získávání faktologické základny obecně psychologického poznání.
Druhá část (cca l7 přednášek) je věnována výkladu psychických procesů; klasifikovány jsou podle převažující funkce, kterou v subjekt-objektovém referenčním rámci zajišťují, na procesy poznávací, emocionální a volní. Tato triáda psychických procesů je doplněna výkladem motivace a analýzou některých forem činnosti, zejména učení. Nástrojem výkladu jednotlivých psychických procesů je procesuální analýza, která zahrnuje:
- pojetí psychické funkce zakládající psychiský proces;
- popis a charakteristiku výsledků psychického procesu;
- výčet a vymezení vlastností psychického procesu;
- analýzu složek a mechanismů zajišťujících průběh psychického procesu;
- přehled vývoje hypotéz a teorií;
- současný stav psychologického poznání psychického procesu.
Procesuální analýza je doplněna analýzou obsahovou, avšak jen v té míře, nakolik to monothetická povaha obecné psychologie umožňuje.
Třetí část přednášky (cca 6 p řednášek) je zaměřena na výklad současné koncepce psychické regulace a na analýzu vzájemných vztahů jednotlivých psychických procesů. Z modelů těchto vztahů jsou v popředí pozornosti zejména modely strukturální, funkcionální a interakční. Cílem je navození vhledu do kontextu psychického dění.
V dvousemestrálním kurzu se studenti seznámí s předmětem obecné psychologie, jejími metodami, cíli, základními psychologickými pojmy, vztahujícími se k psychickým jevům a s vymezením jim odpovídajících termínů; charakteristikou psychických jevů, jakožto výsledků psychických procesů, podmíněností jejich vzniku a obecně psychologickými zákonitostmi. Pluralistický výklad obecně psychologického poznání je založen na využití procesuální analýzy, jež je doplněna obsahovou analýzou; výklad interakce jednotlivých psychických procesů vychází ze systémového přístupu.