1. Moderní biologická antropologie a její postavení v rámci biologických a biomedicínských věd. Předmět studia biologické antropologie. Biosociální aspekty současné biologické antropologie a jejích vazba k sociobiologii, sociokulturní antropologii a ekologii člověka.
2. Definice člověka a lidských vlastností, specifika člověka jeho postavení v přírodě, člověk jako primát. Lidoopi a člověk ? morfologické a genetické podobnosti a rozdíly.
3. Základní etapy fylogeneze člověka a jeho předků: Vznik, evoluce a diferenciace hominidů. Hominizační proces.
4. Teoretické názory na příčiny vzniku a vývoj rodu Homo, evoluční antropologie a molekulárně antropologické doklady o evoluci hominidů.
5. Lidská variabilita ? morfologické a funkční adaptace a jejich genetické a epigenetické formy ? ontogenetické a fylogenetické aspekty
6. Metody výzkumu morfologických a funkčních adaptací u současných a historických populací. ? somatometrie a osteometrie
7. Chování a sociální struktura úzkonosých primátů, zvláště hominidů, a současného člověka ? základní podobnosti a rozdíly
8. Lidská variabilita ? behaviorální, biosociální a kulturní adaptace. Sociobiologie, behaviorální ekologie a etologie.člověka
9. Ekologické aspekty fylogeneze hominoidů ? formování lidských biologických a biosociálních adaptací na jednotlivých etapách evoluce hominidů.
10. Evoluce Homo sapiens ? vznik a vývoj lidské materiální a nemateriální kultury a sociální struktury od paleolitu k neolitu. Mikroevoluce a etnogeneze
11. Kolonizace světa člověkem a jeho předky - jednotlivé etapy kolonizačních vln, biogeografie kolonizace a diversita hominidů a paleontologické doklady, perspektivy evoluční antropologie a paleoantropologie. Genetická kontinuita a diskontinuita v regionech světa ? migračn í trendy.
12. Evoluční antropologie - moderní syntéza antropologie, evoluční biologie, primatologie, archeologie a sociokulturní antropologie. Perspektivy moderních metod ve výzkumu lidské variability a evoluce. Výzkumy lidské variability ve vztahy k současné multietnické a multikulturní společnosti.
Kurz podává základní přehled o moderní biologické antropologii a jejím postavení v rámci biologických, biomedicínských i antropologických věd. Definován je předmět studia současné biologické antropologie.
Zabývat se bude také biosociálními aspekty současné biologické antropologie a jejich vazbou k sociobiologii, sociokulturní antropologii a ekologii člověka. Přednáška vychází z moderní definice člověka a lidských vlastností, specifik člověka jeho postavení v přírodě.
Významnými tématy jsou člověk jako primát a vztah lidoopů a člověka ? morfologické a genetické podobnosti a rozdíly mezi člověkem a lidoopy. Je podáván také základní přehled o evoluci člověka a jeho variabilitě a lidské ekologii.