Lexikologie českého jazyka
Vyučující: PhDr. Ladislav Janovec, Ph.D.
Cíl kursu: teoretická i praktická orientace v problematice lexikologie, lexikografie a slovotvorby Obsah kurzu: jednotky lexikálního subsystému; význam lexikálních jednotek; významové vztahy; slovní zásoba češtiny; slovotvorba; lexikografie; Český národní korpus.
Ukončení: zápočet, zkouška Požadavky k zápočtu: 1. Seminární práce
Najít, vyexcerpovat a lexikograficky popsat dvacet neologizmů.
Jednotky, které student považuje za neologické, musí srovnat s výkladovými slovníky češtiny: Příruční slovník jazyka českého, Slovník spisovného jazyka českého, Slovník spisovné češtiny pro školu a veřejnost, Nový akademický slovník cizích slov, Nová slova v češtině I,II, co v slovnících nenajdete, v případě neofrazeologických jednotek též Slovník české frazeologie a idiomatiky. Nepřítopnost jednotky v těchto slovnících může signalizovat její neologičnost. Pozor na neosémantizmy (nebudou ve slovnících pouze významy), pozor na koncepci uvedených slovníků (některé typy jednotek se záměrně neuvádějí, např. deverbativa, posesiva apod, nebo jsou přihnízdovaná).
Zdroje pro excerpci lexikálních jednotek: texty publicistické (psané i mluvené), administrativní, odborné (zde je nutno terminologii srovnat se slovníky a pracemi z daného oboru), výjimečně a po konzultaci s vedoucím semináře lze využít nejnovější texty umělecké.
U každé jednotky je třeba zaznamenat: lemma v základním tvaru (v podobě, která je zvykem pro výkladové slovníky), gramatickou charkateristiku (dle zvyklostí výkladových slovníků), v případě problematické výslovnosti též výslovnost (neberou se v úvahu běžné zásady české ortoepie, jako je asimilace a neutralizace znělosti apod.). Dále je třeba popsat význam jednotky (pozor na způsob charakteristiky významu - viz odborné práce v literatuře), kontext, v němž byla jednotka zachycena, v rozsahu 20-50 slov okolí, zdroj, z n ějž byla jednotka excerpována (je třeba zaznamenat ty informace, které poslouží k případnému dohledání jednotky).
Seminární práci je třeba odevzdat v podobě elektronické i tištěné, a to do 10. května 2013, později nebude již první verze práce přijata. Vedoucí semináře práci posoudí a vrátí k případnému doplnění údajů. Pokud bude seminární práce zpracována velice nekvalitně, student bude muset vypracovat novou práci, tj. nalézt dalších dvacet jednotek a ty zpracovat. Opravené a opravné práce bude třeba odevzdat do 15. června 2013.
Seminární práce zasílejte na adresu: ladis.janovec@seznam.cz, tištěné verze nechte v podatelně nebo na katedře ve schránce (třetí patro) nebo u paní sekretářky (čtvrté patro). Na práci zřetelně napište, komu je práce určena. 2. Písemná práce
V písemné práci student prokazuje praktickou i teoretickou znalost slovotvorby. Student prokazuje pochopení slovotvorného rozboru a znalost, pochopení a schopnost vysvětlení základní terminologie ze slovotvorby.
Písemná práce se bude psát na poslední přednášce (15. května 2013). Účast na ní je povinná (omluvu lze doložit pouze omluvenkou od lékaře, dokladem jiné akce související s fakultuou, případně jiným závažným důvodem - v žádném případě se za omlovu nepočítá práce a brigáda).Písemná práce má pouze jeden opravný termín, který bude vyhlášen bezprostředně po zveřejnění výsledků první práce.
Zápočet bude zapsán do systému po splnění obou požadavků a po zapsání zápočtu do indexu.
Zápis zápočtu je podmínkou ke zkoušce.
Forma zkoušky: ústní, je klasifikována výborně - velmi dobře - dobře, do systému bude známka zapsána až po zápisu do indexu. Nelze požadovat zkoušení mimo vypsané termíny a po skončení zkouškového období.
Student dostane u zkoušky tři otázky, které vychází z okruhů studijní literatury v oddíle Literatura. První otázka bude zaměřena na slovotvorbu, druhá na obecné otázky lexikologie, třetí na literaturu vztaženou k vybraným lexikologickým otázkám. Student zkoušku úspěšně složí, pokud zodpoví dostatečně všechny tři otázky, nelze nárokovat zkoužku v případě, že zodpoví pouze dvě otázky nebo jednu. Student musí u zkoušky prokázat podrobný přehled a dkutečné porozumění zadané problematice.
Požadavky ke zkoušce: viz oddíl Literatura
Předem varuji před kolujícími výpisky z výpisků z výpisků z výpisků ze studijní literatury.
Basic terms: word and lexeme (as "dictionary entry"). Word: an orthographic, phonological, lexical, grammatical unit.
Lexical semantics. Grammatical words; clitics: neither words nor affixes.
Morphs and morphemes: choice among allomorphs. Formal typology of word-formation (derivology) as a part of lexicology.
Basic notion of word formation: foundation and motivation. Concept of onomasiological category (OC) and classifiaction of OCs.
Formation of new naming units and its means. Concepts of word-formative type, the word-formative type, the word-formative category, and of productiveness.
Morphological and word-formative structure of the word, and morphological and word-formative analysis. Lexicography: field of applied linguistics.
Types of dictionaries. Scope of idiomatics.
Functions of idioms: structural and nominative.