1. Úvod - co je to archeologie, její materiál a metody 2. Vznik člověka jako živočišného druhu 3.
Paleolit - lovci a sběrači 4.Neolit - první zemědělci 5. Eneolit - specialiazce společenských skupin 6.Starší a středn í doba bronzová - stabilizace společenských "stavů" 7.
Mladší a pozdní doba bronzová - počátky nadregionálních politických útvarů 8. Starší doba železná - období halštatu a prvotní "knížectví" 9.Mladší doba železná - laténská kultura, Keltové u nás 10.
Starší doba "římská": v sousedství římského impéria 11.Mladší doba "římská": zhroucení římské pohraniční obrany a co z toho vzešlo 12. Období stěhování národů: přicházejí, odcházejí... a zůstávají
Kurs je komponován střídavě z přednášek, zachycujících kulturní vývoj našeho území (v archeologické terminologii), mezi něž jsou vkládány přehledy hospodářského, společensko-politického a duchovního vývoje v příslušném historickém období. V nejmladších fázích vývoje začleňuje přednášející do výkladu i historická data.
V průběhu celého kursu je přihlíženo minimálně ke středoevropskému kontextu historického dění a kde je to zapotřebí, výklad ozřejmuje i vztahy našich pravěkých dějin k celoevropským, případně světovým dějinným souvislostem.