Charles Explorer logo
🇨🇿

Dějiny antického starověku

Předmět na Pedagogická fakulta |
OB2305114

Sylabus

1. a) Kykladská, mínójská a mykénská kultura a tzv. temné období; Archaické období (8. - konec 6. stol. př. Kr.).

Politické a hospodářské dějiny. b) Proč je nutno studovat antiku a její dědictví? Druhý život homérských eposů.   2. a) Archaické období. Kultura - jazyk, písmo, písemnictví, náboženství, filosofie, hudba, věda, výtvarné umění, architektura; b) Středověký zájem o antickou literaturu. Česká Kronika trójánská.   3. a) Klasické období.

Politické a hospodářské dějiny; b) Návraty k antice - renesance karolinská, otonská, a renesance 12. století. Athénská demokracie a moderní dějiny.   4. a) Klasické období.

Kultura - písemnictví, hudba, náboženství, filosofie, věda, výtvarné umění, architektura. b) Renesanční návrat k antice. Řecké tragédie na scénách evropského divadla.   5. a) Helénistické období. Politické a hospodářské dějiny; b) Renesanční hodnocení antických dějin.

Evropské Alexandreidy.   6. a) Helénistické období. Kultura - jazyk, písemnictví, náboženství, filosofie, věda, výtvarné umění a architektura, urbanismus. b) Aristotelés a Platón ve středověku.

Helénistické baroko jako inspirace.   7. Počátky civilizace na apeninském poloostrově.

Etruskové. Římská republika. Politické a hospodářské dějiny. b) Etruskománie 19. století. Římská republika, velká francouzská a americká revoluce.   8. a) Kultura Etrusků a republikánského Říma.

Jazyk, písemnictví, náboženství, filosofie, věda, právo, výtvarné umění, architektura, urbanismus. b) Humanistické heslo ad fontes. Ciceronova latina v období humanismu.   9. a) Římský principát (30 př.

Kr. - 284 po Kr.). Politické a hospodářské dějiny; Židovství a rané křesťanství. b) Augustovo propagandistické dědictví.

Karel IV. a antické dědictví.   10. a) Římský principát. Kultura - jazyk, písemnictví, filosofie, náboženství, věda, výtvarné umění, architektura, urbanismus. b) Druhý život římské literatury.

Evropská města založená na základech římských vojenských táborů.   11. a) Římský dominát (284-476). Politické a hospodářské dějiny. b) Římský a středověký císařský dvůr.

Habsburské pojetí impéria.   12. a) Kultura pozdní antiky. Písemnictví, náboženství, filosofie, hudba, právo, věda, výtvarné umění, architektura, urbanismus. b) Patristika a její druhý život.

Justiniánův kodex, římské právo a Evropa.   13. a) Romanizace a christianizace Evropy a barbarizace římské říše. Čechy v době římské. b) Úvod do tématu České země a antika v přehledu.

Anotace

V přednáškách jsou studenti seznamováni s vybranými kapitolami z antických politických, hospodářských a kulturních dějin, mytologie a geografie, a to v kontextu dějin Středomoří.

Stručně jsou zmiňovány i otázky antických tradic v různých oblastech především kulturního

života evropských, resp. světových dějin. Látka je vykládána chronologicky, od začátků

Řecka v kykladské kultuře přes mykénské období, temné období, archaické, klasické, helénistické období, a dějiny Říma od počátků - královské období, republika, císařství, pozdní antika, rozpad římské říše a barbarizace Středomoří.