Francouzská literatura 17. století
I. Charakter 17. století, historický, politický a literární context. Barokní tendence v dramaturgii: moment překvapení a nadpřirozeno. Corneille, Médée (1635).
II. Francouzská akademie a kodifikace spisovného literárního jazyka. Literární salóny a preciozita - Hôtel Rambouillet, Vincent Voiture, François Malsherbes
III. Filozofický rámec 17. století. Kartesianismus: René Descartes, Discours de la méthode. Jansenismus, Blaise Pascal, Lettres provinciales; Pensées(úryvky)
IV. Počátky klasicismu, literární žánry, období přechodu: Pierre Corneille, Le Cid (1637 x 1648,1660) versus Horace.
V. Formování klasicistní estetiky, Boileau, Chapelain, Académie française. Jean Racine.
VI. Racinova koncepce člověka, jeho pojetí antické tragédie - Phèdre et Hippolyte ; překračování klasicstího kánonu a limity klasicistní tragédie ; Racine Bérénice a Corneille Tite et Bérénice
VII. Molière. Klasicistní komedie odrazem mravů soudobé společnosti: Les précieuses ridicules, Bourgeois gentilhomme, Tartuffe.
VIII. Moralisté - De La Rochefoucauld, La Bruyrère : nesmlouvavý pohled na lidské charaktery a dvorské pokrytectví - Les Maximes, Les Caractères
IX. Jean de La Fontaine a žánr bajky. Les Fables a jejich didaktický potenciál.
X. Přechod k 18. stoeltí. Syntéza.
Četba v originále, děl vyznačených tučně a kurzívou, je povinným základem seznamu četby, který studenti předloží k zápočtu.
Charakter 17. století - Provázanost monarchistické ideologie, jazykového purismu (Preciozita a Francouzská Akademie), aristotelovského pojetí krásna a Descartova racionalismu. Vztah baroka a klasicismu ve francouzském kontextu; střetávání protichůdných myšlenkových proudů - jansenismu, moralismu a libertinismu.
Žánrové třídění dramatu podle Aristotelovy klasifikace. "Komično" a "Tragično" jako estetické kategorie. Klasicistní estetické kategorie a závazná pravidla (Boileau: Art poétique). Klasicistní tragédie jako nejvyšší literární žánr(Corneille, Racine). Žánr komedie a tzv. "Velká" komedie respektující klasicistní estetiku (Molière).