Cílem předmětu je získat dobrou praxi v ladění historických klávesových nástrojů a důkladnou znalost vývoje ladícího systému od středověku až do současnosti. Důraz bude kladen zejména na propojení mezi studovaným temperamentem a jemu odpovídajícím repertoárem.
V úvodu teoretické části do problematiky se probírají definice konceptu temperamentu, pythagorejské a syntonické koma a klasifikace různých systémů ladění. Následuje historické panoráma vývoje temperamentů: pythagorejský systém a středotón, temperamenty v 16. a 17. století, temperamenty odvozené ze středotónu ve Francii a Itálii v 18. století, německé temperamenty, rovnoměrně temperované ladění v 18. a 19. století.
Další část výuky spočívá ve cvičeních a v praktickém užití ladění na historickém nástroji (cembalo), která zahrnují ladění všech druhů čistých intervalů, Pythagorejský systém, rozdělení syntonického komatu, temperamenty Kirnberger I, II a III, středotón, francouzské a italské temperamenty, rozdělení pythagorejského komatu a jednoduché německé temperamenty.
Pro tento dotaz bohužel nemáme k dispozici žádné další výsledky.