Vliv neurotraumat na psychiku jedince, poúrazové stavy. Důsledky hybného postižení pro socializaci OTZP.
Možnosti profesionální přípravy tělesně postižených a jejich pracovní zařazení v současných podmínkách u nás a v zahraničí. Organizace sdružující tělesně postižené.
Kvalifikace-rekvalifikace TZP osob, změny v akceptaci postižení, sebereflexe, trénink sociálních dovedností, nezávislý život, volba oboru a vzdělávací cesty, metodika vzdělávání dospělých osob s tělesným postižením. Partnerský a rodinný život OTZP.
Základní vyšetřovací a terapeutické techniky v rehabilitaci, základy vývojové kineziologie. Relaxační techniky v rehabilitaci, facilitace, techniky manuální medicíny, metoda Kennyové, PNF, Bobathova metoda, metoda podmiňování, reflexní lokomoce, senzomotorika, Bruggerův přístup.
Metody fyzioterapie. Diagnostické a terapeutické postupy u poruch CNS, kloubů, svalů, fascií, kůže, periostu a vnitřních orgánů.
Sociální rehabilitace, základní vyšetření a diagnostika, hodnocení kvality života, soběstačnost a komunikace. Ortopedie jako vědní obor, vyšetřovací metody v ortopedii, prevence, terapie, rehabilitace, vrozené a získané vady kostí a kloubů, poruchy svalového aparátu, vady páteře, důsledky metabolických poruch, ortopedická korekce vad pohybového aparátu, protetika - indikace z pohledu rehabilitačního lékaře, technika a ergoterapeuta, osobní protetické prostředky, vývoj, adaptace a údržba.
Implantáty a protetika – aktuální vývoj u nás a v zahraničí
Duševní konstituce tělesně postiženého jedince v podmínkách ústavní péče i mimo ni, vlivy socializační. Psychická problematika nemoci a specifika zvládání nemoci daná věkem.
Psychologická diagnostika u TZP. Nebezpečí (psychické) anaklitické deprese a hospitalismu.