Charles Explorer logo
🇨🇿

Dějiny české literatury V

Předmět na Pedagogická fakulta |
OEBLL2118Z

Sylabus

1. Periodizace literatury staršího období. 2.

Duchovní píseň předhusitská jazykově česká a latinská. 3. Husitství a duchovní píseň, náboženské proudy Čech 16. století a jejich vztah k duchovní písni. 4.

Pobělohorská duchovní píseň a její vliv na další proměny žánru v 19. století. 5. Modlitba v proměnách středověké a raněnovověké literatury. 6.

Hagiografie, její význam v dějinách starší české literatury, světci, kanonizace. Nejstarší legendy na českém území. 7.

Předhusitská legendistika, vývojové tendence, formy. Vztah husitství k hagiografii. 8.

Hagiografie v raném novověku, konfesijní postoje ke světcům, pobělohorská legendistika. 9. Homiletika v dějinách starší české literatury, vazba na antickou a středověkou rétoriku. 10.

Raně novověké kazatelství, proměny žánru: umění nové elokvence a její ústup. 11. Rekreativní literatura a její ambivaletní podoby ve středověku. 12.

Krátké narativní žánry v raném novověku, fabule, švanky, exempla. Synkretičnost funkcí.

Anotace

Cílem předmětu je poskytnout studentům znalostní systémově založenou bází, díky níž budou schopni vyučovat starší českou literaturu na různých stupních školství. Předmět sestává z přednášek, které budou zahrnovat tyto okruhy: 1.

Periodizace literatury staršího období. 2. Duchovní píseň předhusitská jazykově česká a latinská. 3.

Husitství a duchovní píseň, náboženské proudy Čech 16. století a jejich vztah k duchovní písni. 4. Pobělohorská duchovní píseň a její vliv na další proměny žánru v 19. století. 5.

Modlitba v proměnách středověké a raněnovověké literatury. 6. Hagiografie, její význam v dějinách starší české literatury, světci, kanonizace.

Nejstarší legendy na českém území. 7. Předhusitská legendistika, vývojové tendence, formy.

Vztah husitství k hagiografii. 8. Hagiografie v raném novověku, konfesijní postoje ke světcům, pobělohorská legendistika. 9.

Homiletika v dějinách starší české literatury, vazba na antickou a středověkou rétoriku. 10. Raně novověké kazatelství, proměny žánru: umění nové elokvence a její ústup. 11.

Rekreativní literatura a její ambivaletní podoby ve středověku. 12. Krátké narativní žánry v raném novověku, fabule, švanky, exempla.

Synkretičnost funkcí. Součástí předmětu jsou semináře, zaměřující se na praktickou znalost čtení starých textů jak tištěných, tak rukopisných.

Na vybraných dílech budou demonstrovány možnosti interpretace starší české literatury.