- Von der Mindestgrammatik zur Sprachvariation auf allen linguistischen Beschreibungsebenen: Einführende Bemerkungen
- Morphosyntaktische Beziehungen zwischen den Morphemen und dem syntaktischen Satzbau
- Morphosyntaktische Begriffe und das Verhältnis zwischen syntaktischen Funktionen und morphologischen Mitteln
- Wiedergabe syntaktischer Funktionen durch Wortelemente
- Erläuterung syntaktischer Relationen nach der traditionellen Auffassung der deutschen Grammatik
- Erläuterung syntaktischer Relationen nach der Dependenzgrammatik
- Lexikalische Kategorien
- Transitivität und Verbrektion
- Deutsche Satzgliedstellung
- Generative Syntax
- Satzanalyse und operationale Verfahren
Cílem předmětu je zprostředkovat studentům magisterského studia germanistiky vhled do gramatických struktur německého jazyka a vytvořit tak teoretickou bázi pro bezpečné zvládnutí mluvnické stavby současné standardní němčiny. První část seminářů navazuje na lingvistické disciplíny bakalářského studia (morfologie, syntax, lexikologie) a je věnována teoretickým a koncepčním podkladům pro popis morfologie a syntaxe současné spisovné němčiny.
Pozornost se soustředí na základní otázky funkčně-strukturálního popisu věty a na fungování slovních tvarů ve větě a v textu. Druhá část se soustředí na funkční vlastnosti gramatických prostředků s akcentem na německé funkce pádu, pád gramatický a pád sémantický.
V centru pozornosti druhé části seminářů jsou synsémantika s důrazem na modální partikule jako interferenční jev. Kromě tradičního strukturalistického přístupu vychází koncepce předmětu i z pragmatiky a textové lingvistiky.
Cílem seminářů je aplikovat teoretické poznatky na vybraných textech, tj. schopnost zužitkovat teoretické znalosti i v praxi.