Tematické bloky:
1) Romantismus jako kulturně-historická epocha i transhistorický pojem: charakteristické rysy romantismu, literární žánry, postavy, t émata, zobrazení přírody, romantická tragika i ironie, preromantismus (Sturm und Drang, J. W. Goethe, F. Schiller, J. G. Herder)
2) Německý romantismus a jeho nábožensko-mystická povaha, romantický anarchismus, hororová povídka (Novalis, L. Tieck, W. H. Wackenroder, F. Hölderlin, H. Heine, E. T. A. Hoffmann aj.)
3) Francouzský a anglický romantismus, varianty historického románu a proměny titánství G. G. Byron, S. T. Coleridge, W. Wordsworth, P. B. Shelley, W. Scott, A. Dumas, V. Hugo, F. R. de Chateuabriand aj.)
4) Specifické rysy ruského a polského romantismu (A. S. Puškin, M. J. Lermontov, A. Mickiewicz)
5) Postromantismus a nástup realismu: absurdita romantismu a grotesknost sentimentalismu (G. Flaubert, Stendhal)
6) Realismus a naturalismus v literatuře a výtvarném umění: sociologické a kulturní předpoklady realismu a naturalismu, otázka zobrazení, psychologizace postav (H. de Balzac, G. de Maupassant, G. Flaubert, É. Zola, F. M. Dostojevskij, A. P. Čechov, L. N. Tolstoj, H. Ibsen, M. Twain)
7) Pozitivismus v umění, filozofii a umělecké kritice (H. Taine, É. Hennequin)
8) Francouzští prokletí básníci, anglický a francouzský dandysmus, nástup dekadence, symbolismu a impresionismu (Ch. Baudelaire, P. Verlain, A. Rimbaud, Th. Gautier, J. B. d´Aurevilly aj.)
9) Ontogeneze modernismu, modernity a moderny, předstupně avantgardy: vymezení pojmů v rámci sociologických, uměleckých a kulturních proměn na konci
19. století
Světová literatura II.
Přednáška seznámí posluchače s vývojem literatury, literární a umělecké kritiky v průběhu 19. století, tedy od závěru osvícenství, přechodu sentimentalismu k preromantismu a následně se bude věnovat jednotlivých blokům: evropský romantismus, postromantismus, realismus a naturalismus, geneze moderny, novoromantismu a předznamenání avantgardních proudů v umění. Přednáška se zaměří jak na jednotlivé národní formy jednotlivých uměleckých směrů a proudů, tak také na jednotlivé autory a analýzy jejich vybraných děl. Opírat se přednáška rovněž bude o teoretické a filozofické koncepty, provázející, ovlivňující a definující podstatu poetiky a estetiky, podstatu tvorby a vnímání tvůrčího aktu jednotlivých uměleckých a kulturních proudů. Stranou pochopitelně nezůstanou ani souvislosti společenské. Analogicky k literárnímu kvasu 19. století bude přihlédnuto také k vývoji výtvarného umění, především na poli malířství, kde budou naznačeny vzájemné paralely mezi literaturou a výtvarnými díly.