* 1. Teorie 1.1. Výtvarná výchova jako tvořivě výrazová disciplína, její zvláštnosti a přínosy rozvoji osobnosti dítěte. Vztah cílů a prostředků. 1.2. Realizační prostředky výtvarné edukace (vizuálně obrazné prostředky a druhy činností s nimi). Hodnocení jako prostředek, úkol a cíl výtvarné výchovy. 1.3. Předpoklady a fáze výtvarného vnímání a tvorby.Význam imaginace a komunikace. 1.4. Výtvarné umělecké dílo znakový systém a objekt vnímání. Typologie otázek, jejich didaktický význam .
* 2. Praxe: 2.1. Plánování výtvarných činností. Cíl, úkol, námět a výtvarný problém jako didaktické kategorie myšlenkového modelu výtvarné edukace. 2.2. Cesta od nápadu k výtvarnému úkolu a řešeným problémům. Myšlenkové mapy, konceptová analýza námětu. Informační model přípravy učitelky na vedené výtvarných činností dětí. Kontextualizace výtvarně edukačních obsahů. Metodické a tématické řady, integrované tematické celky.
Klíčová slova česky: zodpovědnost, kompetence, rozhodování, informace, interpretace, estetická interakce, výtvarné vnímání, imaginace, tvorba, výraz, význam, forma, tvořivost
Dimenze estetických interakcí, jejich zvláštnosti a prostředky: Výtvarná výchova jako tvořivě výrazová disciplína v předškolním vzdělávání.
Myšlenkové modely výtvarné výchovy jako východiska plánování („jednotka“ výtvarné činnosti, tematické celky, projekty).