I. Mýtus
H. J. Störig, Malé dějiny filozofie Z. Kratochvíl, Mýtus, filosofie, věda, Nakl. Jůza a Jůzová, Praha 1993 Velké postavy západního myšlení - slovník myslitelů, ed. Ian P. McGreal, Prostor, Praha 1999 Bouzek Jan, Kratochvíl Zdeněk, Od mýtu k logu, Herrmann a synové, 1994 J-P. Vernant, Počátky řeckého myšlení, Institut pro středoevrop. kult. a politiku, 1993
- mýtus jako určitý druh řeči
- mýtus jako symbolický výklad skutečnosti
- mýtus jako zkušenost náboženská
- mýtus a logos
II. Epos a mytologie, homérské eposy
- Homérské eposy
- Eposy jako prostředek reflexe moudrosti dávných věků, mýtů a bájí, hodnotového systému a kultury.
- Hésiodos - Práce a dni a Theogonie.
-Pojmy -ATÉ, MENOS, Achilleův hněv, MAINETAI, HYBRIS, Homérské sny.
III. Představitelé kritiky tradiční mytologie (Xenofanés, Hérakleitos, Platón a jejich vztah k náboženství, básnictví).
IV. Sókratés, Platón, Aristotelés, stoicismus, epikureismus, antický skepticismus, novoplatonismus
V tomto semestrálním kurzu bude podán výklad o dějinách antické filosofie. Studenti budou seznámeni s nejvýznačnějšími osobnostmi antického myšlení, s klasickými filosofickými díly i s nejnovější tematicky relevantní literaturou.
Přednášky budou zaměřeny k těmto okruhům: základní rysy filosofického myšlení - vztah filosofie k mytologii, náboženství, umění a vědě, filosofický obraz světa v proměnách myšlení, péče o duši a výchova. Těžištěm kurzu bude předsókratovská filosofie, Platón, Aristotelés, stoicismus, epikureismus, antický skepticismus, novoplatonismus popř. jiné významné proudy antického myšlení.
Předpokladem úspěšné atestace je orientace v látce daného tématu a povšechná orientace v dějinách antické filosofie v celku.
Pro tento dotaz bohužel nemáme k dispozici žádné další výsledky.