Obsah kurzu:
1. Přehled základní horninotvorných minerálů a horninových typů (magmatity, sedimenty, metamorfity).
2. Základní představy o vzniku a složení Země; seismické vlny a seismický model Země.
3. Základní principy deskové tektoniky; litosférické desky; základní typy deskových rozhraní a jejich charakteristika. Divergentní rozhraní oceánské a kontinentální kůry - rifty. Transformní rozhraní a trojné body. Konvergentní desková rozhraní - ostrovní oblouky, aktivní kontinentální okraje a kolizní orogenní pásma. Pohyb kontinentů v geologické minulosti, paleogeografie.
4. Deformace geologických těles (vrásy, zlomy) a jejich vztah k deskové tektonice.
5. Geologický čas a jeho záznam v horninách, principy stratigrafie (zákon superpozice, zákon stejných zkamenělin, zákon protínání geologických těles); princip aktualismu; metody datování hornin; chronostratigrafická škála.
6. Přehled základních vnější geologických činitelů (voda, led, vítr) a procesů, které způsobují na zemském povrchu (zvětrávání, transport a ukládání); půdy a jejich vznik
7. Základní přehled geologické historie České republiky; základní geologické jednotky (Český masív a Západní Karpaty). Vývoj ČM v kontextu deskové tektoniky, variská orogeneze, platformní vývoj.
Cílem přednášky je seznámit studenty s vnitřní stavbou a složením Země a procesy, které probíhají v zemském nitru i na povrchu. V úvodu je podán přehled základních horninotvorných minerálů, hlavních typů hornin (magmatické, sedimentární a metamorfované) a koncept horninového cyklu. Další část je věnována vnitřní struktuře zemského tělesa a základním procesům deskové tektoniky a jejich projevům v deformaci horninových těles.
Zmíněna bude rovněž problematika geologického času, stáří geologických těles a historie Země. Ve druhé části přednášky budou probrány základní vnější geologičtí činitelé (voda, led, vítr) a procesy, které způsobují na zemském povrchu (zvětrávání, transport a ukládání).
V závěru přednášky bude podán stručný přehled geologického vývoje České republiky.