1. Pedagogická diagnostika školní připravenosti a školní zralosti diagnostika dětského lékaře - pediatrické pětileté vyšetření diagnostika v PPP - vyšetření školní zralosti pedagogická diagnostika učitelky mateřské školy - průběžná pedagogická diagnostika učitele 1. stupně ZŠ - zápis do školy 2. Odklady školní docházky návrhy OŠD, realizace OŠD, dodatečné OŠD důvody OŠD statistika OŠD, počty dětí nastupujících do 1. tříd, počty dětí opakujících 1. třídu
IP pro děti s OŠD vzdělávací činnost v MŠ (individuální přístup k dětem s OŠD) hračky pro děti s OŠD 3. Spolupráce MŠ a ZŠ formální a neformální návštěvy dětí v MŠ, ZŠ ukázkového hodiny, vzájemné hospitace společné besedy pro rodiče (se zástupci ZŠ, PPP, atd.) komunikace s rodiči společné zájmové kroužky nabízené v MŠ a ZŠ 4. Provázanost preprimárního a primárního vzdělávání v legislativě ČR ve vzdělávacím procesu problematika přípravných tříd specifické programy (např. prohlubující program prvopočátečního čtení a psaní, reedukační programy, předcházení specifickým poruchám učení, projekt škola bez dveří, projekt, škola nanečisto atd) 5. Aktuální problémy zvyšující se počty dětí s OŠD, spec. poruchy učení hodnocení dětí, standardy předškolního vzdělávání domácí vyučování zahájení povinné školní docházky v pěli letech 6. Exkurze (dle časových možností v 1. třídě ZŠ, přípravné třídě nebo v pedagogicko-psychologické poradně)
- adaptační problémy dětí při záhájení povinné školní docházky
- problémy dětí nezralých, děti cizinců
- RVP ZV, primární vzdělávání
Cílem přednášek je seznámit se s pedagogickou diagnostikou a vzděláváním dětí s odkladem školní docházky. Získat orientaci o školní zralosti a školní připravenosti.
Obsahem seminářů je diskuze nad příčinami OŠD. Příprava na pedagogickou práci učitelky mateřské školy s dětmi s OŠD, konkrétně: prevence, individuální vzdělávací program, vhodné metody a organizace předškolního vzdělávání atd.