Obsah: Obecné problémy teorie výtvarné kultury. Základní principy jejího vývoje.Teorie umění a estetika. Umění jako prostředek komunikace a jeho výrazové prostředky. vztah umělec - um ělecké dílo - skutečnost, jeho psychologické a sociální aspekty.
Klíčová slova: Umělec, umělecké dílo, smysl a význam umění, umění jako výraz, komunikace, forma, jazyk, prostředek komunikace, malířství, sochařství, architektura, historie a historiografie umění, interpretace.
Stručná anotace předmětu: Vznik kultury a umění, současné teorie a hypotézy - paleolit a neolit. Biologická a kulturní antropologie.
Primární a sekundární funkce umění v lidské kultuře a jejich proměny od počátků do současnosti. Hmotná a duchovní výtvarná kultura jako hlediska a hypostáze jednoty lidské mysli a světa. Materiál, funkce a užití výtvoru, vztah utilitárních a estetických aspektů.
Námět, téma a forma výtvarného díla. Komparační analýzy, vertikální a diagonální průřezy projevy výtvarné kultury a umění v artefaktech odlišných historických epoch geografických, etnografických, náboženských a ideových proudů a tendencí lidské kultury.
Umění jako "nevědomý dějepis lidstva" (Adorno), jako kód a sebeuvědomění lidské kultury. Umělecká, výtvarná a vizuální kultura, její možnosti, funkce a determinanty v kulturách a civilizacích od počátků do současnosti.