1) Předmět organické chemie a její místo v systému chemických a přírodních věd, atom uhlíku, vazby v organických sloučeninách, struktura organických sloučenin, vzorce a modely organických sloučenin, izomerie v organické chemii.
2) Klasifikace organických sloučenin, názvosloví organických sloučenin, klasifikace organických reakcí, mechanizmy reakcí v organické chemii.
3) Alkany a alkeny, struktura, metody přípravy, fyzikální, chemické a biologické vlastnosti, praktické použití.
4) Alkyny a areny, struktura, metody přípravy, fyzikální, chemické a biologické vlastnosti, praktické použití.
5) Halogenderiváty uhlovodíků, struktura, metody přípravy, fyzikální, chemické a biologické vlastnosti, praktické použití.
6) Alkoholy, fenoly a ethery, struktura, metody přípravy, fyzikální, chemické a biologické vlastnosti, praktické použití.
7) Aldehydy a ketony, struktura, metody přípravy, fyzikální, chemické a biologické vlastnosti, praktické použití.
8) Karboxylové kyseliny, struktura, metody přípravy, fyzikální, chemické a biologické vlastnosti, praktické použití.
9) Substituční a funkční deriváty karboxylových kyselin, struktura, metody přípravy, fyzikální, chemické a biologické vlastnosti, praktické použití.
10) Aminy, diazoniové soli, azosloučeniny, struktura, metody přípravy, fyzikální, chemické a biologické vlastnosti, praktické použití.
11) Nitrosloučeniny, nitrososloučeniny a ostatní dusíkaté deriváty uhlovodíků, struktura, metody přípravy, fyzikální, chemické a biologické vlastnosti, praktické pou žití.
12) Organické sloučeniny křemíku, fosforu a síry, struktura, metody přípravy, fyzikální, chemické a biologické vlastnosti, praktické použití.
13) Organokovové sloučeniny, struktura, metody přípravy, fyzikální, chemické a biologické vlastnosti, praktické použití.
14) Heterocyklické sloučeniny, struktura, metody přípravy, fyzikální, chemické a biologické vlastnosti, praktické použití.
Předmět je zaměřen na charakteristiku organické chemie a její místo v systému chemických a přírodních věd. Obecná část zahrnuje problematiku atomu uhlíku, jeho vaznost, složení a struktury organických sloučenin, jejich klasifikace a názvosloví včetně prezentace základních typů organických reakcí. Systematickou část tvoří přehled chemie uhlovodíků a jejich derivátů. Kapitoly systematické části mají jednotnou strukturu: složení a struktura sloučenin, vzorce a názvy sloučenin, metody jejich přípravy, fyzikální, chemické a biologické vlastnosti sloučenin, jejich praktické použití.
Literatura