Propedeutika surdopedie. Pojem a vymezení předmětu surdopedie, postavení surdopedie v soustavě věd, metody a cíl surdopedie, společenský význam surdopedie.
Patologie sluchového analyzátoru. Význam sluchu a sluchového pozadí.
Výskyt a příčiny sluchových vad. Patologie sluchové funkce v oblasti periferní a centrální.
Klasifikace sluchových vad, mezinárodní klasifikace podle WHO. Symptomatologie sluchových vad (hluchota, ohluchlost, nedoslýchavost), terminologie.
Diagnóza a diferenciální diagnóza sluchových vad. Pedagogická diagnostika sluchového postižení.
Vyšetřování sluchu u dětí a dospělých. Sluchová zkouška u dítěte: novorozenecký screening sluchových vad, reflexní zkoušky, dětská audiometrie tónová, dětská audiometrie slovní, objektivní metody audiometrie.
Klasické sluchové zkoušky: orientační sluchová zkouška mluvenou řečí a šepotem, ladičkové zkoušky - Weberův pokus, Rinného pokus, Schwabachův pokus, audiometrie čistými tóny, slovní audiometrie, objektivní metody vyšetřování sluchu - ERA, BERA, CERA, AABR, SEP, tympanometrie. Objektivní a subjektivní vyšetřování sluchu.
Kompenzační pomůcky, sluchadla, FM systémy, indukční smyčky, kochleární implantáty. Pomůcky usnadňující běžný život sluchově postiženým.
Logopedické pomůcky. Počítačové programy.
Důsledky sluchových vad. Prevence sluchových vad.
Předmět je obsahově zaměřen na problematiku člověka se sluchovým postižením. Upozorňuje na mýty a předsudky na straně intaktní majority i na straně postižených osobností, přináší pohled na neslyšící osoby z medicínského hlediska a ze sociokulturního.
Přináší informace z anatomie a fyziologie sluchového ústrojí. Objasňuje typy a stupně sluchových vad, uvádí výskyt a etiologii vad.
Poskytuje orientaci v diagnostických metodách a kompenzačních pomůckách se zaměřením na moderní technologie. Seznamuje s různými komunikačními přístupy z hlediska historie i současnosti.