1. Systém rodiny jako objekt sociální a sociologické reflexe. Rodina v tradiční a v moderní společnosti. Krize rodiny od počátku moderní doby
2. Přínos moderních sociologických škol a směrů k teorii rodiny: teorie sociální směny, teorie systému a symbolické interakce, teorie konfliktu, kritická sociologie, sociobiologie aj.
3. Rodina jako základní kámen sociální nerovnosti: sociální stratifikace, třídně zakotvené rozdíly v rodinném chování, mimoekonomická stratifikace a kognitivní třídy. Založení rodiny: teorie sňatkového trhu, sociální a kulturní determinanty partnerského výběru
4. Rodina, domácnost a ekonomika. Zaměstnaná žena a rodina. Situace dnešních matek: rozpory v teorii i v praxi. Dvoukariérová manželství a rodiny. Vzorce egalitárního modelu.
5. Rodičovská autonomie, její meze a důsledky na stabilitu rodiny, mezilidských vztahů. Teorie socializace (Mead, Freud a Piaget).
6. Rozvod a opakované manželství v historické perspektivě jako výraz změny povahy manželské lásky. Příčiny a koreláty rozvodovosti. Opakované manželství.
7. Sex: empirický výzkum sociálně determinované variability, měnící se kulturní vzorce v soudobé společnosti a sexuální revoluce. Diferenciace rodinných modelů a modifikací životního cyklu, multipluralitní a multilokální rodiny
Cílem předmětu je umožnit porozumění funkcím rodiny, jako základní instituce lidské společnosti, získat přehled o proměně a současně i stabilitě mezilidských vztahů v rodinném systému vzhledem k výrazné, rychlé akceleraci současné (euroamerické) společnosti. Získat přehled klasických teorií rodiny od 19. století včetně znalosti o sociobiologické teorii rodiny, sociálně konstruktivistickém i strukturálně funkcionálním pojetí a dalších dnes vlivných teoriích; bude schopen vysvětlit vztah mezi makrosociálními přeměnami a mikrosvětem rodiny.
Porozumění sociálním determinacím povahy manželské i nemanželské lásky a získá vhled do sociologie intimity, rodičovství, dětství jako sociálního jevu, generačního i mezigeneračního konfliktu, fází rodinného soužití, rodinných mýtů, důsledků rozvodů i psychorozchodů, tradičního a moderního příbuzenství; získá přehled diversity soudobých rodinných forem a alternativního chování i s výzvou, kterou pro současnou rodinu představuje postmoderní rizikový svět.