1. ÚVOD DO TÉMATU STRESU:
Základní teorie vztahující se ke stresu
Pozitivní a negativní efekty stresu
Typy stresorů
Projevy stresu, fungování jedince pod zvýšenou stresovou zátěží 2. COPINGOVÉ STRATEGIE
Typy copingových strategií a jejich dělení
Výběr copingové strategie
Prokrastinace 3. POSILOVÁNÍ POZITIVNÍCH COPINGOVÝCH STRATEGIÍ
Psychohygiena
Sociální opora
Podpora psychického zdraví
Nácvik relaxačních a dalších technik
Předmět seznamuje studenty a studentky s problematikou stresu, s jeho pozitivními a negativními efekty, s psychickými a fyzickými projevy stresu a s možnostmi, jak se nadměrnému stresu bránit. Zaměření předmětu bude pokrývat různ é zdroje stresu, včetně studijního a pracovního.
Předmět poskytne teoretické poznatky týkající se stresu a jeho zvládání, ale také příležitost k praktickým aktivitám, které vedou k uvědomění si vlastního stresu a nácviku efektivních copingových strategií. Předmět je tvořen třemi tematickými bloky poskytujícími teoretické poznatky ke klíčovým oblastem, k nimž jsou navázány tři prakticky orientované bloky.
Studující budou v rámci předmětu číst doporučenou literaturu a plnit připravené úkoly podle daného harmonogramu tak, aby přímá setkání na seminářích mohla být věnována reflexím sebezkušenostních aktivit a diskusím teoreticko-empirických publikací. Témata teoretické části: 1.
Stres, pozitivní a negativní efekty stresu, projevy stresu; 2. Stresory, specifika pracovního a studijního stresu; 3.
Copingové strategie, pozitivní a negativní copingové strategie Témata sebezkušenostní části: 1. Osobní profil stresorů: Co mě stresuje?; 2.
Osobní profil copingových strategií: Jak reaguji na stres?; 3. Posilování pozitivních copingových strategií.