Předmět migrace a ekologie člověka by měl poskytnout základní přehled o kolonizaci světa, postupné osídlování jednotlivých kontinentů s důrazem na osídlení Evropy a postupné vytváření moderních evropských populací od svrchního paleolitu, přes neolit až do současnosti. Základem budou informace z oblasti paleoantropologie, historické antropologie, archeologie, paleogenetiky a populační genetiky. Studenti by si měli osvojit základní znalosti tak, aby je mohli aktivně využívat ve školní praxi i při dalších edukačních aktivitách.
1. Kolonizace světa a základní difersifikace lidských populací ve svrchním paleolitu a mezolitu
2. Základní migrační trendy u mimoevropských populací člověka
3. Osídlování Evropy v paleolitu, mesolitu a neolitu.
4. Formování a migrace evropských populací od neolitu po mladší dobu bronzovou.
5. Formování a migrace historických evropských populací a populací v oblasti Mediteránu.
6. Archeologie a populační genetika
7. Paleogenetika a migrace v Evropě v období neolitu a bronzu - implikace pro genetiku současných populací
8. Význam genetiky pro rekonstrukci zdravotních problémů a případných mutací, genetického driftu a efektů malých populací v prehistorii a historii evropských populací
9. Závěrečný seminář - panelová diskuze
Předmět migrace a ekologie člověka by měl poskytnout základní přehled o kolonizaci světa, postupné osídlování jednotlivých kontinentů s důrazem na osídlení Evropy a postupné vytváření moderních evropských populací od svrchního paleolitu, přes neolit až do současnosti. Základem budou informace z oblasti paleoantropologie, historické antropologie, archeologie, paleogenetiky a populační genetiky.
Studenti by si měli osvojit základní znalosti tak, aby je mohli aktivně využívat ve školní praxi i při dalších edukačních aktivitách.