Předmět migrace a ekologie člověka by měl poskytnout základní přehled o kolonizaci světa, postupné osídlování jednotlivých kontinentů s důrazem na osídlení Evropy a postupné vytváření moderních evropských populací od svrchního paleolitu, přes neolit až do současnosti. Základem budou informace z oblasti paleoantropologie, historické antropologie, archeologie, paleogenetiky a populační genetiky. Studenti by si měli osvojit základní znalosti tak, aby je mohli aktivně využívat ve školní praxi i při dalších edukačních aktivitách.
1. Kolonizace světa a základní difersifikace lidských populací ve svrchním paleolitu a mezolitu
2. Základní migrační trendy u mimoevropských populací člověka
3. Osídlování Evropy v paleolitu, mesolitu a neolitu.
4. Formování a migrace evropských populací od neolitu po mladší dobu bronzovou.
5. Formování a migrace historických evropských populací a populací v oblasti Mediteránu.
6. Archeologie a populační genetika
7. Paleogenetika a migrace v Evropě v období neolitu a bronzu - implikace pro genetiku současných populací
8. Význam genetiky pro rekonstrukci zdravotních problémů a případných mutací, genetického driftu a efektů malých populací v prehistorii a historii evropských populací
9. Závěrečný seminář - panelová diskuze
The subject Migration and human ecology" should provide a basic overview of the colonization of the world, the gradual populating of the individual continents, with emphasis on settlement of Europe and the gradual origin of modern European populations from the Upper Paleolithic age, through the Neolithic up to the the present. The basis of the information is from the field of paleoanthropology, historical anthropology, archaeology, paleogenetiky and population genetics.
The students should learn the basic knowledge so that they can actively use in school and other educational activities.