Obsah: Obsah:
1. Vliv zrakového postižení na osobnost jedince. Poslání center na podporu studentů se speciálními vzdělávacími potřebami na vysoké škole.
2. Speciálně pedagogické poradenství pro osoby se zrakovým postižením – poradenství pro občany starší 15 let.
3. Celoživotní vzdělávání, vzdělávání dospělých v kontextu zdravotního postižení – vymezení, trendy, formální a neformální vzdělávání dospělých.
4. Tranzice ze školy do dospělosti. Pracovní uplatnění jedinců se zdravotním postižením – individuální a společenský význam. Úloha a opatření státu v podpoře jedinců se zdravotním postižením ve světě práce, právní rámec ČR. Podporované zaměstnávání jako princip a metoda.
5. Fenomén dospělosti. Biologické, právní a psychosociální a pojetí dospělosti v kontextu zdravotního postižení. Sociální role a sociální status dospělého.
6. Aktuální témata a otázky implementace Úmluvy o právech osob s postižením OSN v ČR a v EU v kontextu dospělosti. Strategické dokumenty týkající se dospělých osob s postižením v ČR a v EU.
7. Formální a neformální podpora jedinců se zdravotním postižením v období dospělosti a stárnutí. Východiska, principy, poslání a klasifikace sociálních služeb v právním rámci ČR.
8. Kvalita v sociálních službách. Bezpečí, riziko v sociálních službách, plánování zaměřené na člověka
9. Podpora sebeurčení jedinců se zdravotním postižením, svéprávnost vers. odpovědnost, omezení svéprávnosti – význam, proces a formy podpory v právní úpravě ČR a v kontextu práce s lidmi s mentálním postižením.
10. Fenomén rizikové chování u dospělých osob.
After successfully completing the course, the student orients himself/herself in the specifics of adolescence and adulthood in the context of helping professions. The student orients himself/herself in the approaches and methods of supporting an adult with a disability from the point of view of the system and practice.
Can explain the legal framework and trends in the given area from an EU perspective.