I. Základy problematiky nadání a nadaných 1. Přístupy v psychologii ktématu nadání a talentu, vývoj problematiky 2. Základní pojmy a termíny
II. Mimořádně nadané dítě vpř ed školním věku 1. Jaké mohou být projevy nadání vpředškolním věku? 2. Jaké máme možnosti pro identifikování nadaných dětípředškolního věku 3. Na co nezapomínat vpředškolním období při podpoře rozvoje dítěte smimořádným potenciálem? 4. S jakými problémy se můžeme u těchto dětí setkat?
III. Vstup nadaného dítěte do školy 1. Je možné, aby nešestileté dítě nastoupilo do školy? 2. Jaké jsou další možnosti podpory kognitivně akcelerovaného dítěte při vstupu do školy? 3. Jakou školu pro nadané dítě vybrat? 4. Proč je u nás integrace nadaných tak často odmítána (zejména u intelektově nadaných), ačkoliv je celosvětově tendence kintegraci zřejmá? 5. Vjakém prostředí je podpora mimořádně nadaných dětí nejdůležitější a nejefektivnější?
IV. Mimořádně nadané dítě v základní škole a v rodině 1. Jaké jsou osobnostní charakteristiky mimořádně nadaného žáka na základní škole? 2. Jaké jsou charakteristiky učení mimořádně nadaného žáka? 3. S jakými problémy mimořádně nadaného žáka se můžeme setkat? 4. Lze vpopulaci mimořádně nadaných žáků identifikovat ještě určité specifické skupiny? 5. Existují různé „typy“ intelektového nadání nebo intelektově nadaných žáků? 6. Jaké druhy nadání se dnes rozlišují a sjakými se ve škole obvykle můžeme setkat? 7. Jaké situace mohou nastat při vyhledávání nadaných žáků ve škole? 8. Co může limitovat proces vyhledávání nadaných?
<span styl
Předmět poskytuje základní orientaci v psychologických koncepcích nadání a inteligence, zdůrazňuje důležitost vnímání individuality žáka a jeho diagnostiku. Speciálně-pedagogické hledisko objasňuje možnosti podpůrných opatření ve škole v rámci společného vzdělávání.
Didaktická perspektiva přináší metody práce s nadanými žáky v rámci běžné třídy. Dále jsou představeny odborné soutěže a mimoškolní a volnočasové aktivity, zaměřené na rozvoj nadání.