Charles Explorer logo
🇨🇿

Četba starých českých textů

Předmět na Pedagogická fakulta |
ON2303110

Sylabus

Klíčové úkoly: 20.3.2018:

Studenti se seznámí se sylabem předmětu a požadavky k zápočtu v SIS.

Naučí se pracovat s elektronickými zdroji obsahujícími staročeské památky. 20.4.2018:

Studenti si zopakují poznatky z historické mluvnice nezbytné pro čtení textů, nastudují problematiku vývoje českých pravopisných systémů a obeznámí se s principy transliterace a transkripce (viz sylabus předmětu, povinná literatura).

V breviářích dostupných z databáze Manuscriptorium vyhledají podle popisu památky dva zápisy tzv. Kunhutiny modllitby a dokáží je přečíst: 1) http://www.manuscriptorium.com/apps/main/index.php?request=request_document&docId=rep_remake1092) http://www.manuscriptorium.com/apps/main/mns_direct.php?docId=set20060203_21_7

Výše uvedené zápisy transliterují a transkribují (od prvního verše po ..."popa všelikého"). Navzájem je porovnají po stránce obsahové, grafické a hláskové. 18.5.2018:

Četba dalších textů dle volby vedoucí semináře, zápočtový úkol (viz požadavky k zápočtu).  

Zbytek: práce dle pokynů vedoucí semináře.    

Anotace

Teoretická báze semináře bude spočívat v zopakování zásad transkripce a transliterace, prohloubeném výkladu vývoje českých pravopisných systémů, přičemž zvláštní pozornost bude věnována těm hláskám, které se v minulosti vyznačovaly nejednotným zápisem, v objasnění základů paleografie, seznámení s jednotlivými typy písma. Nabyté znalosti budou prakticky procvičovány četbou a přepisem ukázek rukopisů ze 13. - 15. století, s možnou exkurzí k památkám mladším, a ukázek nejstarších tisků.

Nedílnou složkou práce s textem bude jazykový rozbor památky. Studenti budou seznámení s různými aspekty ovlivňujícími vznik rukopisů; osobnost písaře, individuální vlastnosti rukopisů, rukopisné redakce, funkce skriptorií.

Základní způsoby iluminace rukopisů.