Čeština humanismu a baroka a její vztah k současné spisovné češtině. Rozšiřování a intelektualizace slovní zásoby, stylistická diferenciace. Pravopisná, fonologická, morfologická a syntaktická rovina humanistické češtiny. Náplň seminářů: práce s texty, diskuse nad literaturouPožadavky k examinaci: kolokviální rozprava nad přečtenými díly a prostudovanou literaturou - účast na posledním semináři je povinná a je podmínkou k udělení examinace.
Povoluje se jedna absence, není třeba odůvodňovat (vyjma posledního semináře).
Na semináře nutno nastudovat: 23. 10. 2018 - Porák: Humanistická čeština
Beneš Optát – Petr Gzel – Václav Philomathes. Grammatyka česká v dvojí stránce (http://vokabular.ujc.cas.cz/moduly/mluvnice/digitalni-kopie-detail/NamGram1533)
Biblí svatá (první čtyři kapitoly, komplexní jazyková analýza, interpretace http://www.manuscriptorium.com/apps/index.php#search)
Dittmann a kol., kap. II, III. 4. 12. 2018 - Jan Amos Komenský. Dvéře jazyků odevřené (prvních 7 kapitol, komplexní jazyková analýza, interpretace, http://vokabular.ujc.cas.cz/moduly/mluvnice/digitalni-kopie-detail/KomDvere1633/strana-FC)
Matěj Václav Štajer. Výborně dobrý způsob, jak se má dobře po česku psáti neb tisknouti (dtto, do str. 8, http://vokabular.ujc.cas.cz/moduly/mluvnice/digitalni-kopie-detail/StajerZpusob1668/strana-FC)
Dittmann a kol., kap. IV, V, VI.
Až do předsíně nebes, kap. Chronologie evropského baroka, Generační periodizace českého baroka 18. 12. 2018
Jedna humanistická nebo barokní literární památka dle vlastního výběru.
Čeština humanismu a baroka a její vztah k současné spisovné češtině. Rozšiřování a intelektualizace slovní zásoby, stylistická diferenciace. Pravopisná, fonologická, morfologická a syntaktická rovina humanistické češtiny.
Náplň seminářů: práce s texty, diskuse nad literaturou.