Tří semestrový studijní předmět Atelier I, je koncipován tak aby vedl k vytvoření samostatné výtvarné práce. Jedinečnost pohledu a jeho osobité vyjádření vychází z vlastních poznatků a zkušeností, a také z předcházejícího studia a současně studovaných disciplin povinných předmětů.
Vnější a vnitřní struktura obrazu, forma, technologie. Integrace poznatků teoretických a didaktických disciplín do projektového celku. (Možná návaznost na diplomovou práci.) V druhém semestru v studijním předmětu 2.
Ateliér I jsou semináře věnované samostatné výtvarné práci studenta na rozsáhlejším tématickém celku, využívající poznatků a zkušeností ze studia a vlastní tvorby. Význam použitých materiálů a technologií pro přímou, nepojmovou komunikaci mezi dílem (tvůrcem) a divákem, konzumentem.
Semináře obsahují kromě samostatné práce dvakrát za semestr reflexivní kolokvia, v nichž studenti prezentují a obhajují fázi rozpracování a řešení témat. Sylabus: Fyzická přítomnost tvůrce ve výsledném díle, gestické a hapltické.
Význam času při budování struktury obrazu, kresby, grafiky. Vizuální (čitelný) znak a jeho malířská, kreslířská realizace zvolenou technologií a technikou - soulad nebo napětí.
Nepojmová, nonverbální komunikace její význam v pedagogice. Emoce a koncept, vnímání a realita, interpretace osobního gesta.
Jedinečnost pohledu a jeho vyjádření, vnější a vnitřní struktura obrazu. Srovnávací studie malířských děl z pohledu různých historických a výtvarných souvislostí.
Tradiční malířské techniky, technologie, postupy, materiály a jejich použití v současnosti. Vztah námětu a výtvarné techniky.
Nové formy a podoby malby v konfrontaci s jejím tradičním chápáním. Vřazení práce do současného výtvarného provozu.