Témata:
1. Místo morfologie v soustavě jazyka a lingvistiky (z pozice budoucího učitele).2. Základní pojmy formální morfologie.3. Morfematika, morfonologie.4. Slovní druhy a kritéria jejich klasifikace.5. Funkční, sémantická i formální charakteristika jednotlivých slovních druhů.6. Morfologické kategorie.7. Skloňování a časování v české spisovné normě, vztahy k jiným varietám.8. Variantnost a stylová charakteristika morfologických prostředků.9. Vývojové tendence v současném českém tvaroslovném systému.10. Morfologický pravopis.11. Morfologická analýza textu.12. Variační sociolingvistika
Cílem předmětu je seznámit studenty s tvaroslovným systémem současné spisovné češtiny, a to s přihlédnutím ke skute čnosti, že tvaroslovné hledisko hraje důležitou roli ve školní jazykové výchově. Zároveň mají studenti získat základní přehled o morfematice (o typech morfémů a jejich podílu na stavbě slova a jeho tvarů; tuto znalost posléze studenti zúročí ve slovotvorbě).
Protože součástí předmětu je též poučení o jazykových varietách, získá student základní povědomí i o variační sociolingvistice (bude tedy vědět, že volba konkrétní tvaroslovné varianty závisí mj. i na sociálních faktorech). Již v úvodních seminářích by si student měl uvědomit přímou souvislost morfologie s dalšími disciplínami: fonologií, slovotvorbou, syntaxí, sémantikou, stylistikou, variační sociolingvistikou.