1. Úvod do historické regionalistiky
2. Typologie a kritická reflexe literatury využívané v historické regionalistice
3. Písemné prameny a archivní fondy jako pramen poznání regionální historie
4. Kartografické, ikonografické a fotografické prameny regionální historie
Cílem kurzu je seznámení studentů s historickou disciplínou, jejíž poznání dále praktickou formou prohloubí znalosti získané v úvodu do studia dějepisu a v kurzech českých a obecných dějin. Na úvod budou vysvětleny základní pojmy týkající se vymezení regionu, forem a metod jeho historického zkoumání a postavení historické regionalistiky v rámci české a evropské historiografie, včetně podrobné typologie příslušné literatury.
Následné přednášky se zaměří zejména na relevantní editované a needitované písemné prameny, dále pak na prameny vizuální: kartografické, ikonografické a fotografické. (Navazující Historická regionalistika českých zemí II je obdobně zaměřena na poznání hmotných pramenů.) Náplní seminární části kurzu bude v první fázi práce s edicemi pramenů. Následovat bude detailnější seznámení s vybranými odbornými a popularizačními regionalistickými díly s důrazem na schopnost studentů je samostatně kriticky hodnotit.
Základní metodou práce ve cvičeních je zkoumání a praktické využití historie a kulturně historického dědictví konkrétního regionu zvoleného studentem/kou.