Během semináře bude věnována pozornost těmto zásadám bádání a psaní odborného textu:
1.Výběr tématu a oboru bakalářské práce, vhodnost a originalita tématu a zároveň jeho realizovatelnost co do možností a schopností autora. Výběr vedoucího práce.
2. Vyhledávání zdrojů různými způsoby, zásady výběru a hodnocení pramenů (odborné rešerše), stanovení metodologie výzkumu, výběr jazyka BP (FJ nebo ČJ).
3. Promýšlení struktury práce a předběžná osnova, rozdělení do kapitol podle shromážděných zdrojů a odborné literatury, provázanost jednotlivých částí, případné upřesnění tématu a náplně pr áce.
4. Postupy během samotné redakce práce - definitivní struktura práce, úvod a závěr, návaznost kapitol a podkapitol, způsob citací a poznámek pod čarou. Nácvik odborného stylu.
5. Přehledný seznam bibliografie neboli seznam odborné literatury a jeho rozčlenění podle typu prací a zdrojů, případné "Přílohy", jejich vhodnost a podoba.
6. Konečná redakce a podoba BP - závěrečné korektury textu, jejich pravidla. Osvojením těchto zásad odborné badatelské práce je student veden k vlastnímu zpracování tématu a formulaci závěrů, k nimž na základě samostatného studia pramenů a jejich interpretace došel.
The seminar theoretically and practically conveys the principles and procedures of research and writing a larger professional text, which is the final thesis of the bachelor's cycle. The individual rules of general methodology are discussed in a logical sequence following from the nature of scientific-artistic work (cf. syllabus).
The seminar does not replace the regular consultation with the thesis supervisor, but it is necessary to learn the "craft" basis of research and the production of a research text within an academic framework.