Říjen (září-říjen): Filologie; různé definice jazyka; jazyk jako prostředek komunikace a znakový systém.
Listopad: Fonetika, fonologie; morfematika, morfologie (u morfologických kategorií se jedná o rozšíření slovní zásoby - osvojení cizojazyčné terminologie); školní syntax (u syntaktických kategorií se jedná o rozšíření slovní zásoby - osvojení cizojazyčné terminologie).
Prosinec: (Strukturalistická) syntax 2. poloviny 20. století
Leden: Základní pojmy z textové lingvistiky a stylistiky; ohlédnutí za kurzem.
Obsah předmětu tvoří následující tematické okruhy: Studium germanistiky v rámci cizojazyčné filologie. Lingvistika, její předmět a metody zkoumání. Jazyk jako prostředek komunikace, funkce jazyka; jazyk jako znakový systém. Geografické, sociální a kontextově-funkční rozvrstven í jazyka. Genealogická a morfologická klasifikace NJ. Systematizace dílčích jazykovědných disciplín. Jednotlivé významotvorné roviny v NJ (fonetika, fonologie, morfologie, lexikologie, syntax). Textová lingvistika (a základní informace o pojmu styl a funkčních stylových typech.
Témata k samostudiu: Vývoj NJ - indoevropský původ NJ, germánština, starohornoněmčina, středohornoněmčina, novohornoněmčina. Vývoj NJ ve 20. století. Současný německý jazyk a jeho variety v německy mluvících zemích (německá, rakouská a švýcarská němčina). Oblasti aplikované lingvistiky - základní fakta o sociolingvistice a psycholongvistice.