- Uvedení do problematiky dějin Německa, Rakouska a Švýcarska v datech;
- Germánské kmeny a Franská říše;
- Svatá říše římská od středověku po novověk;
- Vídeňský kongres a Německý spolek;
- Revoluce 1848;
- Vznik Německého císařství;
- Bismarckova éra;
- Vilémovské Německo;
- 1. světová válka;
- Výmarská republika;
- Habsburská říše;
- Rakouská republika;
- Vznik a rozvoj Švýcarské konfederace.
Cílem předmětu je seznámit studenty s dějinami německy mluvících zemí od putování germánských kmenů Evropou, obdobím Svaté říše římské (800/962-1806) do roku 1945. Předmět se zaměřuje na problematiku základních spole čenských trendů v 19. století (liberalismus, konzervativismus, nacionalismus, socialismus) ve vztahu k dějinám Německého spolku až po obnovení Německé říše (1871).
Dějiny Německé říše od 1871 do konce první světové války se zaměřují hlavně na dobu kancléře Bismarcka v tzv. Gründerjahre a pak na éru vilémovského Německa, v níž je důraz kladen na proces vzniku hospodářské a politické velmoci a na ideové důvody rozpoutání první světové války.
Paralelně se probírají dějiny habsburské monarchie od vzniku Rakouského císařství do zániku rakousko-uherské monarchie v roce 1918, přičemž se velký důraz klade na rakousko-uherské vyrovnání roku 1867, vznik demokratické ústavy monarchie a na česko-německé soupeření v zemích Koruny české. Dějiny moderního Švýcarska začínají Vídeňským kongresem a postupují přes ústavu konfederace, problematiku samostatnosti jazykově odlišných kantonů až po politickou neutralitu Švýcarska a její projevy.
Ve 20. století se kurs věnuje Výmarské republice (1918-1933), nástupu fašismu a rozpoutání druhé světové války. V Rakousku tohoto období se kurs věnuje oslabené a nestabilní Rakouské republice, tzv. stavovskému státu po roce 1934 až po anexi Rakouska fašistickým Německem v roce 1938.
Ve Švýcarsku se dotýká problematiky neutrality a specifického vývoje země, která se neúčastnila ani jednoho ze světových válečných konfliktů. Obsahem kursu jsou tedy témata zaměřená na významné historické události německy mluvících zemí, a to v celoevropském kontextu.
Zvláštní pozornost je věnována vztahům k českým zemím. V rámci předmětu probíhají diskuse o jednotlivých epochách (i s pomocí krátkých úryvků z textů, které budou v časovém předstihu nominovány).