Charles Explorer logo
🇨🇿

Dějiny německy mluvících zemí II

Předmět na Pedagogická fakulta |
OPBG3G026A

Sylabus

V letním semestru se výklad a seminární práce zaměřují na situaci v německojazyčné oblasti po skončení druhé světové války. Předmět je zakončen zápočtem, k jehož složení je třeba odevzdat nejpozději týden před koncem semestru seminární práci ke zvolenému tématu.

Téma je třeba si zvolit do 15. 03. 2024 a nahlásit vyučujícímu.

Anotace

Cílem předmětu je seznámit studenty s dějinami německy mluvících zemí od konce druhé světové války do současnosti. Předmět se zaměřuje na problematiku evropského poválečného vývoje po druhé světové válce, na politické rozdělení světa na sféry vítězných mocností (hlavně USA a SSSR) a jeho odraz v Německu, jímž probíhala politická hranice rozděleného světa.

V období let 1945 až 1949 je kurs zaměřen na rozdělení Evropy po druhé světové válce a na situaci v Německu, rozděleném na čtyři okupační zóny. Sleduje rozdílný postup a prohlubující se rozpory mezi západními mocnostmi a SSSR, jež vedly v roce 1949 k ustavení dvou německých států odlišné politické i hospodářské orientace.

Dějiny Spolkové republiky sleduje ve dvou základních etapách: od vzniku státu do poloviny šedesátých let 20. století, tedy období tzv. hospodářského zázraku a společenskopolitických potíží s denacifikací země, do prvních společenských otřesů s vyrovnáváním země s nacistickou minulostí. Druhá etapa sleduje období velkých politických koalic od roku 1966, přes otřesy systému působením radikálních levicových geril v 70. letech minulého století a otevírání SRN východnímu bloku přes rozsáhlá mírová a protiatomová hnutí 80. let po éru kancléře Kohla a sjednocení Německa v roce 1990.

Kurs se věnuje i problematice NDR v letech její existence (1949-1990) od stabilizačních snah až po počínající hospodářský a politický rozklad země v letech osmdesátých a jejího následného zániku. Období po roce 1990 je věnováno obtížnému sbližování obou částí a problematice zapojení silného jednotného Německa do evropských struktur.

V Rakousku a Švýcarsku se kurs věnuje problematice neutrality a specifického vývoje obou zemí po roce 1945. Obsahem kursu jsou tedy témata zaměřená na významné historické události německy mluvících zemí, a to v celoevropském kontextu.

V rámci předmětu probíhají diskuse k aktuálním aspektům poválečného vývoje německy mluvících zemí, zejména Německa.