Organisatorische Hinweise, Pflichtlektüre, Themen für die Referate/ Seminararbeiten
Arbeit mit den literarischen Texten:
Die Fabeln (Lessing, Gellert)
Anakreontik (Gleim)
G. E. Lessing: Nathan der Weise
G. E. Lessing: Nathan der Weise (Ringparabel)
J. W. Goethe: Die Leiden des jungen Werthers
F. Schiller: Der Handschuh
F. Schiller: Die Räuber / Kabale und Liebe
G. A. Bürger: Lenore
J. W. Goethe: Faust I
Cílem předmětu je zprostředkovat studentům přehled o německé literatuře 18. a počátku 19. stolet í v evropském kontextu v období osvícenství, hnutí Bouře a vzdor a německé klasiky jako specifického proudu německé literatury. Nedílnou součástí kursu je vysvětlení hlavních literárněhistorických pojmů (Aufklärung, Empfindsamkeit, Sturm und Drang, Klassik) a výklad vývojových tendencí převažujících literárních druhů a žánrů.
Literární jevy jsou podávány na historickém, filosofickém a kulturním pozadí 18. a 19. století, včetně různých interpretací literárně-historického vývoje a přehledu hlavních estetických teorií. Důraz ve výkladu je kladen na racionální a sentimentální proud německého osvícenství a na tzv.
Výmarskou klasiku (Goethe a Schiller). Práce v semináři se zaměří na vybrané texty daného období a zejména na rozbor básnických, prozaických a dramatických děl.
Předmět obsahuje následující témata: filosofické základy osvícenství; racionalismus a sentimentalismus jako hlavní směry literatury osvícenství; bajky; lyrická tvorba v podobě hravé anakreontiky a vážného tzv. Lehrgedichtu; osvícenské divadlo (Gottsched, Lessing), vliv sentimentalismu (Klopstock), román v německém osvícenství (Wieland, Schnabel, Gellert); literatura hnutí Sturm und Drang; filosofická koncepce hnutí (J.
G. Herder); mladý Goethe a Schiller, drama hnutí Sturm und Drang, tvorba G.
A. Bürgera; Výmarská klasika: dílo Goetha a Schillera, Výmar jako centrum kulturního života, klasické drama, společná umělecká aktivita Goetha a Schillera.