Lexikologie - VO
1. Gegenstand und Geschichte der Lexikologie als wissenschaftlicher Disziplin. Teildisziplinen der Lexikologie. Betrachtung des Wortes
2. Das Lexem vom Standpunkt der sprachlichen Ebenen. Morphologisch relevante Einheiten (Morph, Morphem, freie sowie gebundene Morpheme, Simplex)
3. Verhältnis von Formativ und Bedeutung. Die Natur des sprachlichen Zeichens (insbesondere de Saussure). Semiotisches Dreieck
4. Die Entstehung und Ursachen der Polysemie. Die lexikalische Metapher und Metonymie
5. Wesen der Homonymie. Einteilung der Homonyme. Synonymie
6. Die Komposition. Das wichtigste Wortbildungsmittel im Deutschen
7. Diskussion
Cílem předmětu je prohloubení znalosti německého jazyka, a to v závislosti na znalostech teoretického zázemí, jedná se zejména o propojení praktické práce na rozšiřování a prohlubování znalostí slovní zásoby a teoretických znalostí z oboru lexikologie. V jazykových cvičeních se na základě běžných textů studenti zabývají vybranými gramatickými jevy německého jazyka, jazyková cvičení zároveň podporují rozvoj všech čtyř komunikativních dovedností (poslech, mluvení, čtení a psaní).
V centru pozornosti je zlepšení vyjadřovacích schopností studentů v oblasti gramatiky a slovní zásoby, cílem je postupné dosažení úrovně B2+. Nad rámec procvičování gramatických jevů určených pro všechny seminární skupiny poskytují jazyková cvičení také možnost věnovat se individuálním potřebám jazykového zdokonalování jednotlivých studentů.
Gramatika: vedlejší věty příslovečné, dvoučlenné spojovací výrazy, verbonominální konstrukce, vedlejší věty přívlastkové, práce s textem. Tematické okruhy: počasí, popisování osob, život v německy mluvících zemích; aktuální autentické texty z denního a dalšího periodického tisku.
Cílem části předmětu zaměřené na lexikologii je získat samostatnost i tvořivost při využívání německé slovní zásoby na základě hlubších teoretických poznatků o lexiku. V rámci seminářů studenti procvičují německou frazeologii v konfrontaci s frazeologií českou, prakticky se seznamují s předmětem lexikografie, onomastiky, etymologie, získávají vhled do oboru dialektologie současné němčiny (s ukázkami jednotlivých nářečních oblastí), věnují se rovněž sociálně determinovaným variant ám současné němčiny; zvláštní zřetel je kladen na fenomén tzv. „Denglisch“ a na jazyk dnešní mládeže (Jugendsprechweise).
Obsahem předmětu jsou témata: Gegenstand und Geschichte der Lexikologie als wissenschaftlicher Disziplin. Teildisziplinen der Lexikologie.
Betrachtung des Wortes. Das Lexem vom Standpunkt der sprachlichen Ebenen.
Morphologisch relevante Einheiten (Morph, Morphem, freie sowie gebundene Morpheme, Simplex). Verhältnis von Formativ und Bedeutung.
Die Natur des sprachlichen Zeichens (insbesondere de Saussure). Semiotisches Dreieck.
Die Entstehung und Ursachen der Polysemie. Die lexikalische Metapher und Metonymie.
Wesen der Homonymie. Einteilung der Homonyme.
Synonymie.