Hlasová výchova - psychosomatická disciplína
Metodické využití poznatků z anatomie a fyziologie hlasu
Vývojové etapy lidského hlasu
Okruhy vztahující se k didaktice a metodice zpěvu (dech, fonace, rezonce, artikulce, pěvecké vazby, typy cvičení, hudební frázování)
Hlasová a duševní hygiena (příčiny hlasové únavy, hlasových poruch, postupy a zásady uplatňované při nápravě chybné hlasové funkce, reedukační hlasová cvičení)
Metodika práce s dětmi hudebně a pěvecky zaostávajícícmi
Předmět je pojímán jako psychosomatická disciplína. Z tohoto pohledu budou sledovány poznatky z anatomie a fyziologie lidského hlasu (včetně specifik hlasu dětského). Psychosomatický přístup bude prostupovat též okruhy vztahující se k didaktice a metodice zpěvu (dech, fonace, rezonance, artikulace, pěvecké vazby, typy cvičení, hudební frázování) i specifická témata věnující se např. problematice hlasové a duševní hygieny (příčiny hlasové únavy, hlasových poruch, postupy a zásady uplatňované při nápravě chybné hlasové funkce, reedukační hlasová cvičení). Součástí předmětu je i metodika práce s dětmi hudebně a pěvecky zaostávajícími.
Vzhledem k povaze předmětu je výuka realizována prezenční formou. V případě zhoršení epidemiologické situace nebo nemoci přechází výuka na distanční formu studia.