1. Co je antropologie? Společnost, kultura a jejich podíl na lidství
2. Stručné dějiny antropologie
3. Terénní výzkum a jeho interpretace
4. Sociální osoba
5. Příbuzenství a původ
6. Manželství a aliance
7. Gender a věk
8. Náboženství a rituál
9. Společenské hierarchie. Politika a moc
10. Politika identity: nacionalismus, menšiny a “my”. Média a sociální vědomí
11. Etnicita
12. Jazyk a způsoby myšlení.
Předmět se zabývá vzájemnými vztahy, které pojí člověka a společnost, resp. kulturu v širokém, antropologickém chápání těchto pojmů. Ukazuje, jakých podob nabývají sociální a kulturní vztahy v oblasti př íbuzenství, genderu a věku, politiky a moci, sociálního vědomí a přímé i mediované komunikace, náboženství a rituálu, etnicity a nacionalismu.
Učí studující kriticky zkoumat (některými sociálními vědci problematizovanou) otázku lidské identity a promýšlet společenskou podstatu člověka. Seznamuje stručně s dějinami sociální a kulturní antropologie i s terénním výzkumem a dalšími metodami antropologického výzkumu.
Ve své seminární části napomáhá posílit prezentační, rétorické a dialogické dovednosti potřebné pro pedagogickou praxi. Ačkoli samotná antropologie není explicitně zmíněna v rámcových vzdělávacích programech, přesto jsou v nich její poznatky obsaženy implicitně, a to významnou měrou.
Předmět vychází vstříc právě těmto společenskovědním aspektům středoškolského kurikula, a tak připravuje studující přímo pro výuku základů společenských věd.