1. Zrod filosofování – předsokratici2. Objev možnosti myslet uvnitř evropské tradice - specifičnost evropského myšlení oproti ne-evropským typům vztahu ke světu3. Sofisté, Sókrates a Platón – objev filosofie a výchovy; axiomatizace a idealizace4. Aristotelova filosofie5. Helénistická filosofie a proměna filosofie na tradici – stoa, epikúrejci, pyrrhónská skepse6. Novoplatonismus7. Středověká filosofie a projekt scholastiky8. Novověký projekt vědy jako nástroje zmocnění se přírody člověkem – Bacon, Galileo, Descartes, Hobbes9. Karteziánský projekt světa a člověka – racionalismus: Spinoza, Leibniz; empirismus: Locke, Berkeley, Hume10. Hlavní útvary filosofie
19. století - německá klasická filosofie; pozitivismus; empirismus; materialismus, voluntarismus11. Filosofie
20. století a její problémy
1. - novopozitivismus, analytická filosofie, filosofie mysli12. Filosofie
20. století a její problémy
2. - filosofie života, existencialismus, fenomenologie, postmoderna.
P ředmět je koncipován v jednotě s předmětem Filosofie pro ZSV. Uvádí do základních problémů filosofie v jejich genezi uvnitř evropské tradice.
Student si osvojí základní motivy a pojmy evropské filosofie stejně jako porozumění rozdílu mezi jejich problematičností a neproblematickým fungováním uvnitř filosofického i nefilosofického myšlení. Zdůrazněna bude soupatřičnost filosofie a vzdělání, stejně jako význam filosofie pro naše rozumění světu.
Výklad nebude zaměřen na jednotlivé nauky, ale spíše na specifický způsob svobody, který se ve filosofickém tázání odehrává.