1. Příbuzenství a původ
2. Manželství a aliance
3. Rodina jako proměnlivá instituce
4. Klasické teorie rodiny
5. Novější teorie rodiny
6. Rodina jako základ nerovnosti
7. Teorie lásky a sociální pouto
8. Založení rodiny
9. Rodiče, dítě a socializace
10. Konec rodiny?
11. Současná rodina v praxi
12. Alternativní formy soužití.
K nejstarším oborům sociální a kulturní antropologie patří výzkum příbuzenství jako integračního principu všech typů společností. Na jeho základě vzniká řada menších i větších skupin včetně rodiny, jejíž evropská forma je mylně považována za univerzální.
Kurz seznamuje nejen s pojetím rodiny a rodinných rolí v různých kulturách světa, nýbrž zasazuje tuto problematiku i do širšího rámce studií příbuzenských systémů a jejich proměny v prostoru a čase. Zkoumá tedy i to, jakou funkci mohou příbuzenské systémy získávat v různých typech společností.
Z antropologické a sociologické perspektivy nahlíží kurz nejen na elementární pojmy, které si typicky spojujeme s termínem rodina v českém prostředí, nýbrž i na takové projevy sociability, o jejichž společenský status se vedou spory ve veřejném prostoru. Studující se tak učí chápat rodinu a s ní související pojmy jako součást synchronních a diachronních procesů, které se podílejí na utváření společenské podstaty člověka a jeho individu ální totožnosti.