Předmět bude strukturován do následujících tematických bloků:
1. Historie a metodologie sociální psychologie
2. Socializace
3. Osobnost v sociálně-psychologické perspektivě
4. Sociální role a sociální identita
5. Sociální skupiny
6. Sociální interakce
7. Verbální a neverbální komunikace
8. Sociální poznávání - utváření dojmu o druhém člověku
9. Kauzální atribuce
10. Sociální vliv - konformita a poslušnost
11. Sociální facilitace a inhibice
12. Postoje
Předmět je uvedením do oboru sociální psychologie, který bude představen jak z hlediska historického vývoje disciplíny, tak i z hlediska specifického tematického zaměření disciplíny. Cílem p ředmětu je předat studentům základní sociálně-psychologické koncepty a principy jejich aplikace na sociální realitu.
Pozornost bude věnována vztahu sociální psychologie k ostatním psychologickým disciplínám a dalším sociálně-vědním oborům; ukázány budou nejen jejich hranice, ale také jejich vzájemné prolínání a přínosy ke zkoumání interdisciplinárních témat (jako je například školní výchova a vzdělávání). Dále budou představeny hlavní sociálně-psychologické teorie a přístupy ke zkoumání klíčových témat, které jsou specificky nahlíženy z pozice sociální psychologie (např. sociální skupiny, sociální chování a jednání, sociální vnímání, postoje atd.).
V rámci výuky budou vedle přednášky využívány i více aktivní formy zapojení studentů, které budou směřovat k využití sociální psychologie v praxi. Předmět představuje základní teoretický předmět bakalářského studijního programu a směřuje ke státním závěrečným zkouškám, kterých je součástí.
V předmětu bude kladen velký důraz nejen na seznámení studujících s klíčovými poznatky, ale také na jejich aplikaci a diskusi. Cílem předmětu je, aby si studující osvojili hlavní sociálně-psychologické teorie a koncepty a dokázali je využít při rozboru reálných událostí.