Předmět má za účel posílit praxi studentů v rozboru a interpretaci výzkumných dat. V teoretické části setkání budou rekapitulovány postupy kvalitativní analýzy vyučované v rámci dalších metodologických předmětů (Úvod do kvalitativního výzkumu, Psychologický výzkum I a Psychologický výzkum II).
Cílem hlavní seminární části bude společný rozbor dat, která budou přinášet studenti na setkání. Může jít o nejrůznější materiál ze studentských prací (operujících pozorováním, rozhovory nebo sběrem artefaktů), ale i o životní zážitky, scény z literatury, z filmů apod. Přednášející učitel ukáže rozdíl mezi interpretací různých druhů textů: zejména na případě výkladu snů, chybných úkonů a vtipů, dále pohádek, dále poezie (návštěva přednášejících hostů z řad doktorandů).
Bude zdůrazněna nutnost předběžného „dense reading“, prvotního podrobného a citlivého čtení. Citlivého zejména na lapsy či „podivnosti“ interpretovaného textu a pátrajícího po tzv. výchozí situaci (tzv. haiku-moment). Teprve poté se mohou rozběhnout vybrané metody jako tematická, fenomenologická či narativní analýza. Zásadní je smířit se s tím, že „mechanická“ aplikace nějaké metody nemůže nikdy nahradit přemýšlení nad textem, jeho „dense reading“.
The aim of the course is to strengthen the art of analyzing and interpreting qualitative data. Students will bring material from their research and different genres of texts to the collective analysis. The teacher and his guests will also discuss specific texts such as dreams, misdeeds and jokes, as well as fairy tales and poetry.
The necessity of "dense reading": focused on "strange places" and on the search for the so-called initial situation will be emphasized. This precedes concrete methods such as thematic, phenomenological or narrative analysis.