Charles Explorer logo
🇨🇿

Speciální pedagogika - člověk s PCH

Předmět na Pedagogická fakulta |
OPBP3S307A

Anotace

Cílem kurzu je seznámit posluchače s problematikou edukace a korekce vzorců chování osob, u kterých lze pozorovat odlišnosti z pohledu sociokulturní normy v psychickém vývoji a sociálních vztazích. Posluchači získají přehled o biopsychosociálních příčinách vzniku poruch chování a o základních problémech etopedie, jako speciálně pedagogické disciplíny. Dále získají informace o vybraných metodách etopedické práce a o charakteristice institucí, ve kterých je tato péče realizována. Posluchači dále získají základní teoretický vhled v rámci primární prevence rizikových jevů ve školním prostředí. Pozornost bude věnována i problematice sociálně právní ochrany dětí, orgánům sociálně právní ochrany dětí a jejich úloze v systému edukace dítěte s diagnostikovanou poruchou chování. Dále pak předmětem diskuse budou základní informace o ústavní a ochranné výchově, o zařízeních pro její výkon, legislativních změnách, formách náhradní rodinné péče. Kurz bude tvořen následujícími tématy:

1. Etopedie a její místo v soustavě pedagogických a dalších vědních disciplín.

2. Vymezení základních pojmů z oblasti poruch chování.

3. Členění poruch chování a jejich klasifikace.

4. Řešení ústavní a ochranné výchovy v České republice.

5. Zařízení pro výkon ústavní a ochranné výchovy.

6. Současná legislativa k ústavní a ochranné výchově a preventivně výchovné péči ve školských zařízeních. Náhradní rodinná péče.

7. Institut sociálně právní ochrany dětí, orgány sociálně právní ochrany dětí a jejich úloha v systému edukace dítěte s diagnostikovanou poruchou chování.

8. Primární prevence rizikových jevů ve školním prostředí ve vztahu k poruše chování. Systém prevence ve školách a školských zařízeních.

9. Služby sociální prevence ve vztahu k problematice překonání nepříznivé sociální situace a eliminace vzniku a šíření společensky nežádoucích jevů.

10. Vymezení základních pojmů v oblasti adiktologie.

11. Klasifikace návykových látek dle MKN-10.

12. Minimalizace zdravotních a sociálních rizik osob závislých na návykových látkách.