Účastníci kurzu samostatně prochází osmi lekcemi, kde jsou pro ně připraveny video přednášky, praktick á cvičení, odkazy na zdroje a seznamy studijní a odborné literatury, vizuální reference a další. Každá lekce vychází ze zkušeností projektu realizovaného v jedné z osmi evropských zemí (Finsko, Česká republika, Portugalsko, Malta, Itálie, Maďarsko, Švédsko a Velká Británie). Kurz absolvují účastníci samostatně podle svých časových možností. Kurz se skládá z 8 lekcí (celkem 108 hodin). Kurz probíhá v angličtině.
Kurz najdete na webové stránce https://www.amassmooc.com/, zde je třeba se do kurzu zaregistrovat.
• Výtvarná otevřená forma ve výtvarné výchově Neslyšících: Spojování lidí - ČESKÁ REPUBLIKA
• Úvod do sociálně angažovaného umění pro inkluzivní komunity - FINSKO
• Znevýhodněné komunity a sociální média: Umělecká intervence, vizuální vyprávění příběhů a skutečný hlas lidí - MAĎARSKO
• Na designu založené participativní procesy se stakeholdery v oblasti umění a kultury - ITÁLIE
• Zapojování různých komunit do umění - MALTA
• Způsoby posílení postavení lidí prostřednictvím vizuálního vyprávění a dokumentace - PORTUGALSKO
• Evropská kulturní politika a sociálně angažované umění - ŠVÉDSKO
• Rozvoj pozitivních partnerství v oblasti sociálně angažovaného umění - SPOJENÉ KRÁLOVSTVÍ
Účastníci studují samostatně zadanou odbornou literaturu, sledují videopřednášky, prezentace a podcasty. Mohou si zvolit pořadí, v jakém se chtějí lekcím věnovat. Pokyny k dokončení kurzu jsou poskytovány v průběhu kurzu. Studenti budou hodnoceni prostřednictvím testu - otázky s výběrem z několika odpovědí (MCQ).
Kurz je nabízen jako masivní otevřený online kurz (MOOC). Vychází z výzkumného projektu financovaného Evropskou komisí „Acting on the Margins: Arts as Social Sculpture“ (AMASS, 2020-2023). Čím je umění prospěšné společnosti? Může být společenským tmelem a propojovat lidi? Kurz poskytuje přehled o typech sociálně angažovaného umění a jeho postupech v různých vzdělávacích nebo obecně prospěšných organizacích.
Představuje různé participativní umělecké metody a iniciativy, které zmírňují společenské problémy, pomáhají tvořit, zapojovat a propojovat komunity a představují vliv umění na wellbeing lidí.