Sylabus se může dojít změn podle aktuální zdravotní situace:
Cvičení:
Interpretované kresebné techniky. Seznámení se s rozmanitými malířskými postupy, teoretické znalosti souvislostí každé práce s uměleckými směry 20. a 21. st.Ateliérová výuka - etudy na daná témata. 1. Program semestru, základní seznámení s obsahovými plány, grafická dílna ("doháníme" online výuku v minulých semestrech...) 2. Portrét (individuální projekt) 3. Práce v plenéru - akvarel, akryl, tuž a další kresebné materiály 4. Krajina - akryl (individuální projekt) 5. Grafické techniky - krajinná témata a portrét 6. Individuální projekt
Přednášky
Studenti se seznámí s historií i současnou tvorbou 2D. Návštěvy galerií. Individuální rešerše přednášených témat, či společných návštěv galerií.
Vybranná témata přednášek:Kresebný a malířský portrét v evropské a východoasijské tradici / Lidská figura - Kiki Smith a další české a zahraniční autority / Soudobé krajinářské interpretace / Krajina a portrét v grafice / Konceptuální projekty / Nová mediální podoby plošné tvorby
Kurz se zaměřuje na ateliérovou výuku, která reflektuje plošné vním ání uměleckého díla. V tomto kurzu si studenti osvojí další principy kresby, malby, grafiky a začlení je do teoretických a interpretačních kontextů.
Během kurzu studenti vytvoří vlastní projekt, do kterého integrují získané teoretické poznatky. Společná témata autorských projektů vyplynou z úvodního setkání a debaty, která by měla reflektovat společnou práci v předcházejících semestrech a přinést porozumění k požadavkům ke zkoušce.
Studenti prostřednictvím získaných dovedností rozvíjí schopnost výtvarného vidění, myšlení a vnímání plošného zobrazování. Výsledkem kurzu je prezentace vlastního autorského portfolia studentů. Součástí celého procesu práce studentů je průběžná reflexe a sebehodnocení výtvarného procesu, který zároveň pomáhá pochopit autorskou tvorbu z pozice výtvarného pedagoga. Pochopení a zařazení vlastní tvorby do kontextu současného umění, prostřednictvím návštěv výstav v renomovaných galeriích.