Studijní předmět „Dějiny v kontextu společenských věd“ vychází ze stávající podoby rámcových vzdělávacích programů (vzdělávací oblast Člověk a společnost) a jeho cílem je zakotvení dějepisných znalostí budoucích učitelů základů společenských věd/občanské výchovy do souvislostí v rámci společenských věd. Vychází z pojetí historických událostí jako průsečíku geografických, historických, ekonomických a společenských procesů, které jedinečným způsobem utvářely, utvářejí a budou utvářet určitou oblast a její obyvatele. Předmět má za cíl seznámit studenty se základními mezníky vývoje české a evropské společnosti a s procesy, jež mají zásadní vliv na utváření společenského klimatu. Zabývá se specifiky vývoje evropského civilizačního a kulturního okruhu i hodnotami, na kterých je současná evropská společnost budována. Klade si za cíl také objasnit příčiny a kořeny rasistických, xenofobních a extrémistických postojů. Komparativní pohled umožní studentům bakalářského cyklu zkoumat paletu společensko-vědních otázek v celé její šíři, poznatky, získané v rámci přednášek, budou následně prohlubovány v semináři. V rámci předmětu budou studenti vedeni k dosažení schopnosti pochopit historické události a prezentovat je a využít v budoucí pedagogické práci při výuce základů společenských věd/občanské výchovy.
V letním semestru budou v rámci přednášek a seminářů diskotována následující témata:
Proměny českého práva – od středověku k moderní době.
Člověk a společnost – od stavovského státu k moderním demokraciím.
Člověk a politika – vývoj volebního práva a zrození občana.
Demokracie a lidská práva.
Vznik a příčiny rasismu a xenofobie a jejich pronikání do politiky.
Evropská integrace (hlavní milníky).
Základní studijní literatura a studijní pomůcky ČERNÁ, M. Dějiny výtvarného umění, Praha : Idea servis 2008, ISBN 978-80-85970-63-0.ČORNEJ, P. a kol. Dějiny evropské civilizace. I, II. .Praha : Paseka 2002. ISBN 80-7185-474-3.HLEDÍKOVÁ, Z. – JANÁK, J. – DOBEŠ, J. Dějiny správy v českých zemích. Praha : Nakladatelství Lidové noviny 2005. ISBN 80-7106-709-1 .KOVÁŘ, M. – HORČIČKA, V. Dějiny evropské integrace. Praha : Triton 2005-2006.ISBN 80-7254-731-3, 80-7254-741-0.MALÝ, K. – SIVÁK, F. Dějiny státu a práva v Československu. Praha : Panorama 1988, sine ISBN.
The subject “History in Context of Social Sciences” comes out of current framework educational programmes (educational area Human and Society). It aims to ground historical knowledge of future social sciences teachers in context within the social sciences. The subject comes out of an assumption of historical events as an intersection point of geographical, historical, economic and social processes, which have been uniquely shaping a certain area and its people. Its aim is to introduce students with major milestones of the Czech and European society development and with processes which have a great impact on formatting a social climate. It focuses on particularities of development of European civilizational and cultural sphere as well as values on which the current European society is build. It also aims to clarify the roots of racist, xenophobic and extremist attitudes. A comparative point of view will allow students of the bachelor programme to examine a spectrum of social-scientific issues in their full range. Findings acquired during the lectures will be subsequently deepened in seminars. Within the subject, the students will be led to achieve an ability to understand historical events, to interpret them and use them afterwards during their own lessons of social sciences. Course outline: Constitutional development in Czech Republic
1. History of the European Union
2. Historical Stages of Constitutional Review
3. Milestones of European civilizational and cultural development.
4. Historical events as sites of memory in the Czech and European history.
5. Territorial evolution of the Czech lands.
6. A way to the present-day administrative arrangements in the Czech Republic.
7. Western Christianity – summarizing the evolution.
8. Eastern Christianity – common history, different traditions and thoughts.
9. History of education
10. Basic milestones of European economic
11. History of Art
12. Summary