1. Charakteristika romantismu, jeho vnitřní členění, raný romantismus v evropské hudbě. 2.
Hudební druhy v období rozvinutého romantismu; novoromantismus a jeho hlavní představitelé. 3. Opera jako stěžejní žánr období romantismu, reforma opery. 4. Česká národní hudba 19. století. 5.
Hudba na přelomu 19. a 20. století (pozdní romantismus, impresionismus, verismus). 6. Česká hudba na přelomu 19. a 20. století. 7. Stylový pluralismus v umělecké tvorbě první poloviny 20. století. 8.
Stěžejní umělecké školy a skupiny (Druhá vídeňská škola, Pařížská šestka). 9. Česká hudební avantgarda v meziválečném období. 10. Hlavní proudy v hudbě druhé poloviny 20. století. 11. Česká hudba v poválečném období. 12.
Soudobá hudební tvorba. 3 kredity = 90 hodin: výuka - 12 hodin, studium literatury - 40 hodin, příprava na výuku - 12 hodin, příprava na zkoušku - 26 hodin.
V přednáškách se studenti seznamují s jednotlivými etapami hudebního vývoje, seminář je zaměřen na prezentaci konkrétních hudebních děl. Studenti jsou vedeni k hledání společných znaků jednotlivých hudebních proudů a období, souvislostí s historickým a společenským vývojem a k uvědomování si odlišností jednotlivých slohů, směrů, uměleckých škol a skupin.