1. Volba tématu, jeho adekvátnost a relevance vzhledem k odborné profilaci zadávajícího pracoviště.
2. Formální požadavky kladené na diplomovou práci. Základní způsoby citování, nejčastější prohřešky proti typografické normě. Titulek a jeho typy, abstrakt, resumé, klíčová slova
3. Zásady heuristické fáze, rešerše sekundární literatury. Relevantnost různých typů odborných příruček pro psaní závěrečných prací. Kritéria pro posuzování relevance.
4. Volba a formulace vhodné metodologie. Základní pojmy empirického výzkumu. Kvalitativní vs. kvantitativní metody. Různé typy dotazníků, interview, zúčastněné pozorování, různé typy experimentů.
5. Formulace výzkumných otázek, předpokladů nebo hypotéz. Dedukce a indukce. Druhy proměnných při formulaci hypotézy: intervalové (kardinální) proměnné, nominální proměnné, ordinální proměnné.
6. Struktura výzkumné části: aplikace poznatků získaných studiem a formulace vlastního stanoviska k řešeným problémům a návrhu na řešení existujících problémů. Normativní a formativní evaluace.
7. Formulace závěru a diskuse. Dodr žení rozdělení na výsledkovou část a interpretační v empiricky orientovaných pracech. Interpretace výsledků ve vztahu k cílům práce, k použitým teoriím a k definovaným hypotézám a otázkám.
8. Formulace limit výzkumu, např. platnost výsledků výzkumu pro skupinu respondentů, institucionální zařízení, přítomnost výzkumníka např. u experimentu, rozsah výzkumného vzorku, rychlost rozvoje výzkumu v dané oblasti apod.
9. Zásady publikační etiky a publikační norma. Open Access, predátorské časopisy, problematika plagiátorství. Etika ve výzkumu, např. při práci s klinickou nebo dětskou populací.
10. Závěrečné fáze tvorby odborného sdělení. Rektifikace, korektury, reliéfizace textu, vliv těchto aspektů na hierarchizaci textové informace. Problematika externích zásahů do vlastní závěrečné práce, výzkum v oblasti tzv. contract cheating.
Předmět je věnován individuální práci vedoucího semináře se studenty. Poté, co student zvolil téma své práce a získal základní přehled o pramenech a literatuře, je veden k vlastnímu zpracování tématu.
Podle povahy diplomové práce se volí metodika přístupu k pramenům a literatuře. Vytváří se základní rozvržení práce a provázaná struktura jejích jednotlivých částí.
V dalším průběhu práce se struktura připravovaného díla, stejně jako okruh sledovaných otázek, přizpůsobují dosaženému stavu výzkumu. Po odevzdání diplomové práce a vložení do SISu se předmět označí za splněný.
Předmět zapisuje do indexu vedoucí práce.