Obsah:
1. Co je to muzeum?
2. Muzea a galerie v historické perspektivě: od soukromých sbírek po veřejné instituce
3. Právní ochrana muzejních a galerijních artefaktů v ČR i ve světě
4. Muzeologie vs. museum studies
5. Nová muzeologie, participativní muzeum, kritická muzeologie
6. Proměny společenské, politické a vzdělávací role muzeí
7. Proměny výstavní praxe
8. Dějiny místa a regionální muzea
9. Národní muzea: překonaný koncept?
10. Muzea ve službách (post)kolonialismu
Kurz nabízí seznámení s odbornou terminologií muzejní a galerijní teorie i praxe a přehled nejdůležitějších mezinárodních úmluv a českých právních norem, které upravují ochranu kulturních artefaktů v ČR. Zároveň však s pomocí historických příkladů ilustruje, nakolik jsou významy základních pojmů jako muzeum, galerie, muzeálie či umělecké dílo proměnlivé v čase, závislé na kulturním kontextu či společensko-politických změnách a poměrech.
Sbírkotvorné instituce jsou proto prezentovány a diskutovány jako instituce paměťové, které na jedné straně těmto změnám podléhají, na straně druhé je však také dokumentují, reflektují a nezřídka i podněcují. Na řadě konkrétních případů z dějin muzejní a galerijní praxe se pak studenti naučí kriticky nahlížet různé fáze procesu muzealizace (selekce, tezaurace, prezentace) v historickém kontextu.
Prostor pro společný rozbor daných témat bude vytvářen zejména v seminářích, výuka bude probíhat rovněž exkurzní formou. Studenti se seznámí se základními pojmy, teoretickými koncepty a aktuálně řešenými problémy muzejní teorie a praxe v Česku i v zahraničí.