Během semináře bude věnována pozornost těmto zásadám bádání a psaní odborného textu:
1.Výběr tématu a oboru diplomové práce, vhodnost a originalita tématu a zároveň jeho realizovatelnost co do možností a schopností diplomanta. Výběr vedoucího práce.
2. Vyhledávání zdrojů různými způsoby, zásady výběru a hodnocení pramenů (odborné rešerše), stanovení metodologie výzkumu, výběr jazyka DP (FJ nebo ČJ).
3. Promýšlení struktury práce a předběžná osnova, rozdělení do kapitol podle shromážděných zdrojů a odborné literatury, provázanost jednotlivých částí, případné upřesnění tématu a náplně práce.
4. Postupy během samotné redakce práce - definitivní struktura práce, úvod a závěr, návaznost kapitol a podkapitol, způsob citací a poznámek pod čarou. Nácvik odborného stylu.
5. Přehledný seznam bibliografie neboli seznam odborné literatury a jeho rozčlenění podle typu prací a zdrojů, případné "Přílohy", jejich vhodnost a podoba.
6. Konečná redakce a podoba diplomové práce - závěrečné korektury textu, jejich pravidla. Osvojením těchto zásad odborné badatelské práce je student veden k vlastnímu zpracování tématu a formulaci závěrů, k nimž na základě samostatného studia pramen ů a jejich interpretace došel.
Tento seminář je logickým prodloužením Semináře k přípravě bakalářské práce: hlouběji rozvíjí zásady a postupy badatelské činnosti a psaní rozsáhlejšího odborného textu, jež si studenti osvojili v závěru bakalářského cyklu. Jednotlivá pravidla obecné metodologie jsou probírána v obdobném logickém sledu plynoucím z podstaty vědecké-uměnovědné práce, ale s přesahem k jejich epistemologickému pozadí a k jejich opodstatněnosti a k otázkám rozdílu mezi "evidence-based" vědním polem a oblastí humanitates stojících na interpretačně-hermeneutickém přístupu.
Seminář nenahrazuje pravidelné konzultace s vedoucím závěrečné práce, je však užitečný ve dvojím směru: napomáhá lepšímu osvojení "řemeslného" základu bádání a skýtá hlubší vhled do principů, na kterých spočívá jeden z klíčových pojmů evropské civilizace, pojem "vědeckosti".