Cílem kursu je podat přehled o vývoji rakouské literatury od počátku 20. století do současnosti v kontextu evropského vývoje a poukázat na její specifika ve srovnání s německou literaturou. Výrazným momentem nabízeného kursu je problematika hledání osobní, národní a státní identity německého etnika mimo SRN.
Vychází z literatury Vídeňské moderny, specializuje se na rakouskou prózu od 30. let 20. století, kdy vznikaly významné romány (Robert Musil, Hermann Broch, Joseph Roth), které zásadně ovlivnily světovou literaturu v daném období, a snaží se objasnit její specifika v rámci literatury německého jazyka na pozadí krizí rakouské 1. republiky a po druhé světové válce na pozadí politických a společenských přeměn rakouské 2. republiky. V centru stojí téma pádu monarchie, příspěvek rakouských autorů k moderním literárním postupům v románu a také pozvolné prosazování samostatné rakouské literatury německého jazyka v četných intelektuálních diskusích o její existenci či neexistenci.
Důraz je tedy kladen na společenský kontext po první a druhé světové válce a na specifika moderní rakouské prózy ve srovnán í s německou literaturou. Kurs se zaměří na výrazné prozaické texty výše zmíněných autorů, doplněné o výrazné postavy rakouského experimentálního románu novější doby (Elias Canetti, Heimito von Doderer, Paris Albert Gütersloh, Herbert Eisenreich, Ingeborg Bachmann, Thomas Bernhard, Peter Handke, Elfriede Jelinek či Robert Menasse).
Důraz je kladen na vývojové tendence obou literatur a na příklady několika textů z nejnovější doby. Obsahem kursu je pokus o nalezení možnosti didaktického využití literárních textů.